Najczęstszym powodem anemii jest niedobór żelaza. Rzadziej występuje anemia hemolityczna (z rozpadu czerwonych krwinek), megaloblastyczna (charakteryzująca się zwiększoną objętością erytrocytów) oraz aplastyczna (spadek poziomu wszystkich rodzajów krwinek z powodu zaniku szpiku kostnego).
To, jaki możemy mieć rodzaj anemii, może stwierdzić lekarz na podstawie wywiadu klinicznego i badań krwi.
Anemia w jej początkowej fazie nie jest trudna do wyleczenia. Nie powinniśmy jednak walczyć z nią na własną rękę, łykając bez umiaru witaminy czy preparaty z żelaza. W codziennej diecie powinny znaleźć się pokarmy bogate w żelazo: czerwone mięso, warzywa strączkowe, suszone śliwki czy figi.
Inne pytania na jakie odpowiedział nasz ekspert:
- Czym różni się anemia od zmęczenia?
- Czy wegetarianie są bardziej narażeni na tę chorobę?
- Jak uzupełnić brak żelaza w organizmie?
Cały wideoczat jest dostępny tutaj: