RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Czekolada gorzka czy mleczna? Najważniejsze, że jest zdrowa

Autor: Publikacja: Środa, 12 kwietnia (11:05) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

"Zjadanie codziennie kawałka gorzkiej czekolady poprawi nasze zdrowie" - przekonuje w rozmowie z RMF FM profesor Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Czekolady.

Najpopularniejsze wyjaśnienie prozdrowotnego działania czekolady jest takie, że ona podnosi poziom serotoniny w mózgu, czyli hormonu szczęścia. Są też inne dowody, poza krótkotrwałą przyjemnością - przekonuje w rozmowie z RMF FM profesor Iwona Wawer. 

Czekolada jest bardzo bogata w związki typu antyoksydanty, które są bardzo zdrowe, powodują wydzielanie tlenku azotu, sprawiają, że krew lepiej krąży, rozszerzają naczynia włosowate. Mamy często w organizmie stres oksydacyjny, choćby jako efekt intensywnej aktywności fizycznej, który często odczuwają sportowcy. To są bezcenne właściwości polifenoli. Ta równowaga prooksydacyjnych i antyoksydacyjnych substancji jest nam bardzo potrzebna, a w jej zachowaniu pomaga czekolada - dodaje profesor Wawer.

Gdy robiono badania okazało się, że szczególnie dużo tych potrzebnych związków jest właśnie w czekoladzie. Gdybyśmy pamiętali o dodatkowych funkcjach czekolady, smakowałaby nam pewnie jeszcze bardziej - mówi ekspert. 

Polecam szczególnie czekoladę gorzką, która rzeczywiście ma dużo związków bioaktywnych, jakie zawiera też kakao. Mało polifenoli ma czekolada biała lub mleczna, tam główne źródło przyjemności to cukier - mówi profesor Wawer.


(j.)

   

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: