Pozamykane ulice, zmienione trasy autobusowe i tramwajowe oraz zwiększona częstotliwość kursowania metra - tak wyglądać będzie niedziela w stolicy. Powodem będzie organizowany przez Platformę Obywatelską Marsz Miliona Serc.

Marsz przejdzie z Ronda Dmowskiego do Ronda Radosława. Władze Warszawy radzą, by w niedzielę korzystać z komunikacji miejskiej.

"W niedzielę 1 października od ok. godz. 9 do 19 metro i tramwaje będą kursowały częściej a do obsługi linii skierujemy dodatkowe pojazdy. Na ulice wyjedzie o ok. 100 autobusów i 60 tramwajów więcej niż normalnie w niedziele. Zachęcamy do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi (obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego)" - informuje Warszawski Transport Publiczny.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy opublikował na swojej stronie internetowej komunikat dotyczący utrudnień w ruchu drogowych.

Zmiany w organizacji ruchu

Jak podał ratusz, "pierwsze zmiany w ruchu zostaną wprowadzone już w sobotę, 30 września". "Od godziny 12 nieczynny będzie przystanek Centrum 06, zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich za rondem Dmowskiego, w stronę Dworca Centralnego. W zastępstwie zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek za przejściem dla pieszych. Z tego powodu zostanie wyłączonych z parkowania kilka miejsc postojowych" - czytamy na stronie warszawskiego urzędu miasta.

Magistrat podał, że w niedzielę, o godzinie 9, zostanie zamknięta ulica Marszałkowska - na odcinku od ronda Dmowskiego do ulicy Złotej. "Kierowcy jadący Alejami Jerozolimskimi na rodzie Dmowskiego pojadą prosto lub skręcą w stronę placu Konstytucji. Z kolei nadjeżdżający stamtąd na rondzie skręcą - w lewo lub w prawo - w Aleje Jerozolimskie. Podobnie z drugiej strony wyłączonego odcinka. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony placu Bankowego na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską skręcą wyłącznie w prawo, w kierunku Emilii Plater. Natomiast jadący Świętokrzyską przejadą prosto lub skręcą w Marszałkowską, ale tylko w stronę Królewskiej. Na Marszałkowską nie będzie można również wyjechać z tunelu na ulicy Złotej" - przekazał ratusz.

Zamknięte plac Konstytucji i ulica Popiełuszki

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podał na swojej stronie, że organizatorzy Marszu Miliona Serc spodziewają się dużej frekwencji. "Do Warszawy uczestnicy przyjadą m.in. autokarami. Z myślą o nich przygotowano dodatkowe miejsca postojowe - zarówno na początku, jak i na końcu trasy przemarszu" - przekazał.

"Od godziny 8 do 13 zostanie zamknięty plac Konstytucji wraz z ulicami prowadzącymi do niego. To właśnie tam będą zatrzymywały się autokary, którymi przyjadą uczestnicy wydarzenia. Zamknięta zostanie jezdnia ulicy Waryńskiego prowadząca od ronda Jazdy Polskiej w stronę placu. Na rondzie kierowcy zjadą na jedną z jezdni Trasy Łazienkowskiej lub na ulicę Waryńskiego w kierunku Mokotowa. Auta nie wjadą w ulicę Marszałkowską także od strony placu Zbawiciela. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony ronda Dmowskiego, a także Piękną i Koszykową, nie pojadą w stronę Waryńskiego" - czytamy na stronie internetowej um.warszawa.pl.

Podobne zmiany są planowane na drugim końcu trasy. "Na ulicy Popiełuszki zorganizowany zostanie postój dla autokarów odbierających uczestników zgromadzenia po jego zakończeniu. Droga ta będzie zamknięta na całej długości, od Słowackiego do placu Grunwaldzkiego, od godziny 13:00 do 20:00. Kierowcy nie wjadą na nią ani z placu Kuronia ani ulicy Słowackiego. Na placu Grunwaldzkim będą musieli skręcić w ulicę Broniewskiego lub w aleję Wojska Polskiego" - podaje warszawski urząd miasta.

"Kierowcy nie będą wpuszczani na ulicę Krasińskiego ani od Broniewskiego ani z placu Wilsona (zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do posesji)" - dodał ratusz.

Zmiany w parkowaniu

Stołeczny ratusz przekazał, że w niedzielę, 1 października, na ulicach, którymi przejdzie zgromadzenie, zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju - także na wyznaczonych miejscach postojowych - wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. "Ograniczenia nie będą dotyczyły aut organizatora i pojazdów z przepustkami" - przekazał urząd.

Magistrat poinformował, że zakaz obejmie parking na placu Konstytucji, a także ulice:

 • Marszałkowską (od placu Zbawiciela do placu Konstytucji i przy budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej),
 • Świętokrzyską (po obu stronach, na odcinku od Marszałkowskiej do ronda ONZ),
 • aleję Jana Pawła II (po obu stronach, na odcinku od ronda ONZ do ronda "Radosława"),
 • Nowowiejską (od Waryńskiego do placu Zbawiciela),
 • Waryńskiego (na jezdni w stronę centrum, od przystanku Metro Politechnika 14 do placu Konstytucji),
 • Wawelską (za przystankiem Aleja Wielkopolski 01)
 • oraz Popiełuszki (po obu stronach, na całej długości).

Zmiany w kursowaniu autobusów, tramwajów i metra

Jak podaje Warszawski Transport Publiczny, pociągi metra przyjadą na stacje tak jak w dzień powszedni w godzinach szczytu - czyli na linii na linii M1 co 2 minuty 20 sekund a M2 co 2 minuty i 50 sekund. Tramwaje będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

"Uruchomimy dodatkowe kursy pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej: linii S1 (Otwock - Pruszków przez Warszawę Centralną), S20 (w godzinach porannych Sulejówek - Warszawa Zachodnia i popołudniowych Warszawa Zachodnia - Sulejówek Miłosna, przez Warszawę Centralną), S3 (w godzinach popołudniowych Warszawa Gdańska - Legionowo) i S30 (w godzinach porannych Legionowo - Warszawa Zachodnia). Linie SKM będą obsługiwane dłuższymi składami" - czytamy na stronie internetowej wtp.waw.pl.

Warszawski Transport Publiczny podaje, że "tego dnia wyjątkowo nie będzie deptaka dla spacerowiczów na Krakowskim Przedmieściu i autobusy będą kursowały Traktem Królewskim". "Autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518 pojadą w tym rejonie trasami podstawowymi" - wymienia WTP.

Przez cały dzień autobusy linii 178, 409 i 520 będą kursowały na skróconych trasach:

 • 178: Skorosze - Rondo Daszyńskiego
 • 409: Cm. Północny-Brama Zach. - Metro Młociny,
 • 520: Marysin - Pomnik Lotnika.

"Po zamknięciu dla ruchu rejonu pl. Konstytucji oraz ulicy L. Waryńskiego i odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii nr 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii nr 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami" - informuje Warszawski Transport Publiczny.

Jak przekazuje WTP, "kolejne zmiany w kursowaniu zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu, tj. Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej, al. Jana Pawła II, rejonu ronda Zgrupowania AK "'Radosław'". Niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii nr: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 175, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii nr 10, 35, 28 i 73.  

Trasy linii nr 1, 4, 7, 9, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26 i 33 zostaną podzielone na dwie części. Tramwaje będą jeździły na trasach:

 • 1: Annopol - Marymont Potok oraz Banacha - Zajezdnia Wola,
 • 4: Annopol - Dw.Wschodni (Kijowska) oraz Wyścigi - Pl. Narutowicza,
 • 7: Kawęczyńska Bazylika - Wiatraczna oraz P+R Al. Krakowska - Pl. Starynkiewicza,
 • 9: Gocławek - Al. Zieleniecka oraz P+R Al. Krakowska - Pl. Starynkiewicza,
 • 15: Marymont-Potok - Żerań Fso oraz P+R Al. Krakowska - Metro Wilanowska,
 • 17: Winnica - Żerań Fso oraz Pkp Służewiec - Metro Wilanowska
 • 18: Żerań Fso - Twardowska oraz Pkp Służewiec - Pl. Narutowicza
 • 20: Żerań Fso - Dw.Wschodni (Kijowska) oraz Boernerowo - Zajezdnia Wola,
 • 22: Watraczna - Wiatraczna oraz Piaski Pl. Starynkiewicza,
 • 23: Nowe Bemowo - Pl. Starynkiewicza oraz Czynszowa - Wiatraczna,
 • 24: Gocławek - Al. Zieleniecka oraz Nowe Bemowo - Pl.Starynkiewicza,
 • 26: Pkp Wola (Wolska) - Rondo Daszyńskiego oraz Wiatraczna - Czynszowa,
 • 33: Metro Młociny - Piaski oraz Kielecka - Pl. Narutowicza.

WTP podała, że "uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa 'za tramwaj' - autobusy będą jeździły ulicami Towarową i Okopową między pl. A. Zawiszy a przystankiem Niska 01 na Okopowej".

 Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych w godzinach 8-18 w relacji na żywo.