Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał Rajd Włoch - szóstą rundę samochodowych mistrzostw świata - czym powtórzył sukces sprzed roku. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC), który w sobotę urwał prawe przednie koło i nie ukończył 12. oesu, uplasował się ostatecznie na ósmej pozycji.

Przed pechowym przejazdem Kubica zajmował w klasyfikacji generalnej wysokie piąte miejsce. To był krótki, szóstkowy zakręt, a że było ciasno, to zbliżyłem się trochę do wewnętrznej krawędzi. Pomiędzy krzakami leżał duży kamień i na nim urwaliśmy koło. Szkoda. Jechałem bardzo pewnie, szybko, ale nigdy nie ryzykując. Do tego momentu nie mieliśmy żadnych przygód - relacjonował Kubica we wpisie na Facebooku. Krakowianin, jadący z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, zatrzymał się na kilometr przed metą 12. odcinka.

Samochód udało się naprawić i polska załoga kontynuowała jazdę w systemie Rally 2, ale za nieukończenie dwóch sobotnich oesów dostała 10 minut karnych i została sklasyfikowana na ósmej pozycji.

Na niedzielnych odcinkach Kubica zajął kolejno szóste, siódme, piąte i szóste miejsce. Po raz drugi zdobył punkty do klasyfikacji generalnej WRC - wcześniej wywalczył osiem "oczek" w Rajdzie Argentyny.

Drugi z ponadminutową stratą do Ogiera był Norweg Mads Ostberg (Citroen DS3), trzecie miejsce zajął zaś Fin Jari-Matti Latvala, kolega Francuza z zespołu.

Broniący tytułu Ogier odniósł na Sardynii 20. zwycięstwo w karierze, a czwarte w obecnym sezonie. Dzięki niemu umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej MŚ - ma już 33 punkty przewagi nad Latvalą.

Kolejna runda rajdowych MŚ odbędzie się w Polsce w dniach 26-29 czerwca.

Wyniki Rajdu Włoch 2014:

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC)4:02.37,8
2. Mads Ostberg (Norwegia/Citroen DS3 WRC)strata 1.23,1
3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC)1.32,8
4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC)2.39,3
5. Elfyn Evans (W.Brytania/Ford Fiesta WRC)4.41,8
6. Martin Prokop (Czechy/Ford Fiesta WRC) 6.05,3
 ......
8. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC)12.19.0

Klasyfikacja generalna WRC po 6 rundach:

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC)138 pkt
2. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC)105
3. Mads Ostberg (Norwegia/Citroen DS3 WRC)66
4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC)63
5. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta WRC)40
6. Elfyn Evans (W.Brytania/Ford Fiesta WRC)36

(abs)