Dlaczego po wypiciu kawy pojawia się nagłe zmęczenie? W pracy czy w domu - chcieliśmy się wzmocnić, nabrać siły i poprawić koncentrację. Zdaniem specjalistów, przebudzenie może zamienić się w spadek energii i to czasami bardzo dokuczliwy.
Tak zwany "zjazd kofeinowy" spowodowany jest tym, że działa ona na adenozynę - wpływającą na zmęczenie - i blokuje jej receptory. Gdy działanie kofeiny słabnie - substancja atakuje ze zdwojona siłą.
Wśród powodów senności może być także odwodnienie - ponieważ kawa ma działanie moczopędne i jeżeli nie uzupełnimy płynów, to możemy odczuwać znużenie. Stąd zalecenie, żeby pić wodę z kawą.
Jeżeli mała czarna nie dodaje nam energii, to może być także znak - że nasz organizm przyzwyczaił się już do kofeiny i uodpornił na jej działanie.
Nie należy też pić kawy na pusty żołądek, bo dochodzi do wahań glukozy.
Według zaleceń, kawę najpóźniej najlepiej pić 5 godzin przed położeniem się do łóżka. Kofeina zaburza wytwarzanie melatoniny i powoduje problemy ze snem - czego efektem jest zmęczenie.
Kawa zawiera antyoksydanty - to wsparcie dla układu krążenia i mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - można pić od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie i w takiej ilości może też korzystnie wpływać na zdrowie:
- poprawia metabolizm,
- wspiera pracę wątroby,
- o 65 proc. zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera,
- od 24 do 32 proc. zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona,
- zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2.
Może też - wbrew przekonaniom - zapobiegać nadciśnieniu.