Po zmianie przepisów skierowanie na test może wydać także lekarz POZ, także w trakcie teleporady. Zgodnie z obecnymi przepisami (stan na 19 października 2020 r.) wykonanie testu zaleca się, gdy występują objawy COVID-19:
- temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza;
- kaszel;
- duszność;
- utrata węchu lub smaku.
Ministerstwo Zdrowia informuje na swojej stronie internetowej, że gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty.
Wskazaniem do zrobienia testu jest też bezpośredni kontakt z osobą zarażoną COVID-19.
Jeśli pacjent jest samodzielny lekarz zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Podczas wizyty pacjent dostanie od niego informację o mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru, w których może wykonać badanie.
Aby badanie było wiarygodne, muszą być spełnione pewne warunki.
Co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu:
> Bądź na czczo
> Nie myj zębów, nie używaj płynu do płukania jamy ustnej.
> Zrezygnuj z gumy do żucia, tabletek do ssania na gardło, nie pij syropów przeciwkaszlowych (nawet ziołowych).
> Nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok.
> Przed samym wymazem nie wydmuchuj nosa.
> Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki.
Warto wiedzieć, że wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.
Uwaga! Jadąc na badanie nie należy korzystać z transportu publicznego!
Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL.
Po wykonaniu badania wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, pacjent powinien być o nim również poinformowany przez lekarza POZ.
Źródło:
zdrowie.pap.pl
Ministerstwo Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/zasady-zlecania-testow-na-koronawirusa
NIZP-PZH