Premier jest na bieżąco informowany o sytuacji w Stanach Zjednoczonych oraz o pracy polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli i państwa - powiedział rzecznik rządu Michał Tober.

Rzecznik przypomniał, że w poniedziałek rano pod przewodnictwem szefa MSWiA Krzysztofa Janika odbyło się spotkanie sztabu

antykryzysowego. "Sztab podtrzymał stan gotowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa" - poinformował Tober. Służby pracują w podwyższonej gotowości od dwóch miesięcy, czyli od wrześniowych ataków terrorystycznych w USA:

Na polskich lotniskach nie będzie zaostrzenia środków bezpieczeństwa. Te, które obowiązują od września są tak ostre, że niewiele więcej da się zrobić. "Po tamtej tragedii zrobiliśmy wszystko co możliwe" - powiedział nam Ryszard Cebula, rzecznik Polskich Portów Lotniczych. W Komendzie Głównej Policji wzmocniono natomiast sztab antykryzysowy. "Po (...) katastrofie lotniczej w nowojorskiej dzielnicy Queens nie ma żadnych nowych obostrzeń w pracy lotniska i przy obsłudze pasażerów ponad te, które wprowadzono po ataku na Nowy Jork we wrześniu" - powiedział Cebula. Od połowy września na polskich lotniskach obowiązują wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Chodzi o kontrolę podróżnych, kontrolę bagaży tych zabieranych na pokład i tych, które trafiają do luku. Od wprowadzenia tych nowych przepisów, na polskich nie wydarzyło się nic podejrzanego.

Po katastrofie Airbusa w Nowym Jorku Komenda Główna Policji wzmocniła o dodatkowych pracowników sztab monitorujący ewentualne zagrożenia dla Polski. Sprawdzane są doniesienia agencyjne, Interpolu i FBI. Jak powiedział rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Paweł Biedziak żadna informacja nie wskazuje na zagrożenie dla Polski lub naszych sąsiadów. Podkreślił, że w stanie podwyższonej gotowości policja jest od wrześniowych ataków w USA.

Krakowska policja wzmocniła ochronę konsulatu USA w Krakowie, lotniska w Balicach oraz innych obiektów w Małopolsce, które mogłyby stać się obiektem ataku terrorystycznego. W stan gotowości postawieni zostali antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji oraz funkcjonariusze z wydziałów kryminalnych, których zadaniem jest zbieranie i analiza informacji. Podobne kroki podjęto po ataku terrorystów 11 września w USA.

foto Archiwum RMF

19:00