Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami, zamieciami, intensywnymi opadami śniegu i marznącego deszczu wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W wielu częściach kraju może spaść nawet kilkanaście centymetrów śniegu.

W nocy z czwartku na piątek w sześciu województwach, w pasie przebiegającym w poprzek Polski, spodziewane są intensywne opady śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W południowej części zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego, w województwie wielkopolskim, łódzkim i w południowo-zachodnich częściach Mazowsza oraz Lubelszczyzny prawdopodobnie spadnie 15-20 cm śniegu.

Na Podkarpaciu, a zwłaszcza w Bieszczadach, spodziewane są zamiecie i zawieje śnieżne. W powiatach krośnieńskim, jasielskim, leskim i bieszczadzkim obowiązują zarówno ostrzeżenia przed opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami.

Alerty pierwszego stopnia ze względu na opady marznącego deszczu obowiązują na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny oraz na Śląsku i w Małopolsce oraz w województwie świętokrzyskim. Na tym obszarze rano drogi i chodniki mogą być śliskie.


Ostrzeżenia dla 25 powiatów na Mazowszu

W województwie lubuskim IMGW prognozuje spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C. Spowoduje to zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników, dodatkowo należy się spodziewać słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki, trwające nie dłużej niż 12 godzin i powodujące gołoledź. Ostrzeżenie obowiązuje w całym województwie.

Dla województwa mazowieckiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w 25 powiatach.

Ostrzeżenia obowiązują od czwartkowej nocy 23 grudnia do wigilijnego poranka 24 grudnia.

Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm - poinformował dyżurny synoptyk IMGW-PIB Mariusz Cebula.

Prawdopodobieństwo ich wystąpienia synoptyk określił na 80 procent.

Ostrzeżenia dotyczą powiatów: białobrzeskiego, gostynińskiego, grodziskiego, grójeckiego, kozienickiego, legionowskiego, lipskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, płockiego, płońskiego, pruszkowskiego, przysuskiego, radomskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, zwoleńskiego, żuromińskiego, żyrardowskiego oraz Płocka, Radomia i Warszawy.

Intensywne opady śniegu w województwie lubelskim i łódzkim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w osiemnastu powiatach woj. lubelskiego.

Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm - poinformował dyżurny synoptyk IMGW-PIB Mariusz Cebula.

Intensywne opady mają się rozpocząć w czwartek w nocy i potrwać do piątkowego poranka.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego, tomaszowskiego, zamojskiego, a także Zamościa, Chełma i Lublina.

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwości wystąpienia intensywnych opadów śniegu na obszarze województwa łódzkiego od czwartkowego wieczora do wigilijnego poranka - podaje IMGW.

Wieczorem w czwartek i w nocy z czwartku na piątek nad regionem łódzkim mogą przejść obfite opady śniegu. Prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej na ok. 10 centymetrów.

Nad ranem w piątek opady śniegu będą przechodziły w śnieg z deszczem. Przejściowo możliwe opady marznące - poinformował dyżurny synoptyk IMGW Lech Buchert.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk w regionie łódzkim synoptycy oceniają na 90 procent, zatem wieczorne i nocne śnieżyce mogą poprzedzić groźną dla kierowców i pieszych gołoledź zalegającą na drogach i chodnikach.

Śnieg i marznące opady w Zachodniopomorskiem i Świętokrzyskiem

Intensywne opady śniegu w siedmiu powiatach Zachodniopomorskiego prognozuje IMGW na czwartkowy wieczór i piątkowy poranek. Najintensywniejsze opady mają wystąpić około północy.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od godz. 18 w czwartek do godz. 8 w piątek w powiatach choszczeńskim, gryfińskim, myśliborskim, polickim, pyrzyckim, stargardzkim i w Szczecinie.

Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 12 cm. Najintensywniejsze opady wystąpią przed północą - wskazano.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w woj. świętokrzyskim w związku z marznącymi opadami deszczu, które powodują gołoledź. Alert dotyczy sześciu powiatów na południu regionu.

Instytut poinformował, że od czwartku od godz. 7.30 do piątku do godz. 7.30 prognozuje się występowanie marznących opadów deszczu, powodujących gołoledź.

Ostrzeżenie dotyczy sześciu powiatów na południu regionu: włoszczowskiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego, buskiego, kazimierskiego i staszowskiego.