Obywatele Lesotho zszokowani po doniesieniach w sprawie zabójstwa byłej żony premiera Thomasa Thabane. Zarzut w związku ze sprawą zabójstwa usłyszała aktualna partnerka szefa rządu Maesaiah Thabane - podało BBC.

Nagła śmierć Lipolelo Thabane na dwa dni przed inauguracją rządu Thomasa Thabane wstrząsnęła opinią publiczną małego afrykańskiego kraju w 2017 roku. Kobieta został kilkukrotnie postrzelona przy swoim domu w Maseru - stolicy kraju. Jej zwłoki zostały porzucone na poboczu drogi.

Premier Thomas Thabane tuż po śmierci swojej ówczesnej żony mówił, że jej zabójstwo "było bezsensowną zbrodnią" wskazując, że ofiara była przypadkowa. Z czasem coraz więcej wskazywało na to, że nie ma nic bardziej mylnego.

Sprawą morderstwa zajął się komisarz Holomo Molibeli. W rozmowie z BBC wskazał, że było to najtrudniejsze śledztwo, w którym uczestniczył. Wielokrotnie naciskano na niego, by sprawa została umorzona, ale policjant dalej robił swoje.

Wiadomo, że 23 grudnia szef policji wysłał list do premiera. "W toku śledztwa  wykryto, że ktoś dzwonił z miejsca zbrodni. Wybrany numer telefonu komórkowego należy do pana" - napisał Molibeli.

Ucieczka i protesty

Gdy coraz więcej dowodów zaczęło wskazywać na zamieszanie premiera i jego aktualnej małżonki w zabójstwo Lipolelo Thabane, obecna partnerka szefa rządu uciekła do Republiki Południowej Afryki. 10 stycznia wydano nakaz jej  i ośmiu innych osób zamieszanych w zbrodnię. Po negocjacjach między prawnikami a mundurowymi młodsza o niemal 40 lat małżonka premiera wróciła do kraju.

Na przesłuchanie zgodził się też szef rządu. Gdy Thomas Thabane odpowiadał na pytania śledczych, w stolicy trwały protesty. Obywatele domagali się jego rezygnacji. W końcu 16 stycznia premier ogłosił, że zamierza zrezygnować, ale nie ze względu na zamieszanie w morderstwo a podeszły wiek - premier ma 80 lat.

Walka o pozycję pierwszej damy

Historia miłosnego trójkąta była szeroko relacjonowana przez brukowce w Lesotho. Maesaiah Thomas chciała odgrywać rolę pierwszej damy, choć Thomas Thabane wciąż był w związku małżeńskim z Lipolelo. Mężczyzna próbował się rozwieść, ale sprawa się przeciągała. Wtedy żona założyła mu sprawę, a rząd orzekł, że ówczesna kochanka premiera nie może pełnić roli pierwszej damy, a rząd nie może wydawać pieniędzy na jej utrzymanie do zakończenia sprawy rozwodowej. Thabane nie chciał się jednak pogodzić z wizerunkową porażką.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ponad 200 ton nielegalnych odpadów wróci do Wielkiej Brytanii