W internecie znaleziono prawdopodobnie autentyczny "manifest" zamachowca z niemieckiego Halle, który w środę po nieudanej próbie wdarcia się do synagogi otworzył ogień do ludzi na ulicy i zabił dwie osoby. W tekście mowa jest o przygotowaniach i motywach ataku.

O znalezieniu dokumentu pdf - który niemieccy i zagraniczni eksperci ds. bezpieczeństwa oceniają jako autentyczny - jako pierwsza poinformowała Rita Katz, szefowa SITE Intelligence Group - amerykańskiej firmy zajmującej się śledzeniem internetowej aktywności organizacji białych supremacjonistów i dżihadystów.

Dokument zawiera zdjęcia broni domowej roboty i amunicji, których użył Stephan Balliet podczas ataku. Jest też wzmianka o transmisji na żywo. Celem (zamachu) jest "zabić jak najwięcej antybiałych, najlepiej Żydów" - napisała Katz na Twitterze.

Pdf został najprawdopodobniej utworzony 1 października. O jego autentyczności - jak pisze tygodnik "Der Spiegel" - mogą świadczyć m.in. zdjęcia broni domowej roboty, która rzeczywiście została użyta podczas ataku w Halle.

Na antysemickie i neonazistowskie podłoże ataku napastnik wskazał również w internetowej transmisji na żywo z zamachu. Na początku transmisji ogłosił mianowicie, że nie wierzy w Holocaust, a odpowiedzialnością za wszelkie problemy obarcza właśnie Żydów.

Transmitował atak na żywo w sieci

Przypomnijmy, w środę 27-letni neonazista Stephan Balliet najpierw podjął próbę dostania się do synagogi w Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, a po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby zginęły, kolejne dwie zostały ranne. 

Ofiar mogło być więcej, gdyby nie to, że napastnikowi zacięła się broń.

Z Halle Balliet uciekł w kierunku miejscowości Landsberg: tam postrzelił taksówkarza i zabrał jego samochód.

Służbom udało się go zatrzymać, gdy uciekając zderzył się z ciężarówką.

Do zamachu doszło w czasie jednego z najbardziej uroczystych żydowskich świąt religijnych: Jom Kippur. W synagodze znajdowało się w momencie ataku kilkudziesięciu ludzi, podczas ewakuacji naliczono 51 osób.

"Bild": Prawie nie miał znajomych, dużo czasu spędzał przed komputerem

Tabloid "Bild" ustalił, że 27-letni Balliet mieszkał z matką w miejscowości Helbra oddalonej od Halle o mniej więcej 40 kilometrów. Rodzice jedynaka rozwiedli się, kiedy miał 14 lat. Po maturze przez dwa semestry studiował chemię, ale po ciężkiej operacji żołądka przerwał naukę. Pracował jako technik RTV. Nie był wcześniej notowany przez policję.

Według "Bilda", zamachowiec prawie nie miał znajomych i dużo czasu spędzał przed komputerem.