Mieszkańcy Pekinu już od pierwszych minut nowego roku usiłują zalogować się na stronę internetową urzędu przyjmującego wnioski rejestracji samochodów. Chińczycy chcą zdążyć przed wyczerpaniem się rocznego limitu liczby rejestracji, który w tym roku jest o wiele mniejszy niż w roku 2010.

W ciągu pierwszych 10 minut nowego roku po wniosek o rejestrację samochodu zgłosiło się 6 tysięcy osób. W roku 2011 władze miejskie zezwolą na wydanie tablic rejestracyjnych jedynie dla 240 tysięcy samochodów, czyli o 2/3 mniej niż w roku ubiegłym. Zezwolenia na rejestrację będą rozdzielane co miesiąc przy pomocy internetowej loterii. Najbliższa odbędzie się 25 stycznia. Wśród osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej urzędu jako pierwsze, rozlosowanych zostanie 20 tysięcy zezwoleń.

Celem nowego systemu jest zmniejszenie tempa wzrostu liczby samochodów w Pekinie, który już obecnie jest prawie całkowicie "zakorkowany". Liczbę samochodów w stolicy Chin ocenia się obecnie na 4,76 ml. W roku 2005 było ich 2,6 mln. Korki uliczne w Pekinie, szczególnie w godzinach szczytu, stały się tak dotkliwe, że poruszanie się samochodem, a zwłaszcza dotarcie do pracy na czas, stało się prawie niemożliwe. 70 procent kierowców w Pekinie bardzo źle oceniła warunki poruszania się po mieście.