Komisja Europejska broni skandalicznej niewiedzy Hiszpana, szefa unijnej dyplomacji. Josep Borrell, były minister spraw zagranicznych Hiszpanii, a obecnie komisarz odpowiadający za unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa nie wiedział, co to jest amerykańska ustawa Magnitskiego i kim był Magnitski. „Ta niewiedza jest niepokojąca – mówi w rozmowie z dziennikarką RMF FM eurodeputowany PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Borell był pytany we środę przez eurodeputowanych o ustawę Magnitskiego, która pozwala amerykańskim władzom na sankcje wobec rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka.

Eurodeputowani chcieli wiedzieć, czy KE gotowa jest wprowadzić europejski odpowiednik tej ustawy. Borell wykazał się jednak kompletną niewiedzą; nie znał tej ustawy i pytał, czy Magnitski to ktoś, kto został zamordowany. Wpadł w panikę, a sala go obśmiała - opowiada jeden z eurodeputowanych, który był obecny na spotkaniu.

W dodatku to samo pytanie zostało zadane podczas przesłuchania Borella jako kandydata na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Czyżby po 2 miesiącach zapomniał czego się nauczył? - zastanawia się inny europoseł. 

Dzisiaj rzecznik KE bronił Borella mówiąc, że to się może zdarzyć każdemu. Wszyscy jesteśmy ludźmi i nie wiemy wszystkiego - powiedział Eric Mammer.

Polscy eurodeputowani uważają, że niewiedza Borella jest niepokojąca. Pokazuje, że sprawy Europy Wschodniej nie za bardzo obchodzą Hiszpana. Mam nadzieję, że douczy się i skorzysta z wiedzy swojego zespołu" - mówi Waszczykowski. Z naszego punktu widzenia to nie jest sprawa bez znaczenia - stwierdza.

ZOBACZ: Banaś przechodzi do ofensywy. NIK opublikuje raporty o GetBack i KAS 

Opracowanie: