Minister spraw zagranicznych Włoch Enzo Moavero Milanesi będzie reprezentował swój kraj na współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej w Warszawie - taką wiadomość otrzymała PAP ze źródeł w MSZ w Rzymie.

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie odbędzie się w Warszawie w środę i w czwartek.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele kilkunastu państw, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. 

Niektóre kraje nie ogłosiły jeszcze, kto będzie je reprezentował. 

Szef sztabu sił zbrojnych Iranu: Polska obiecała, że konferencja nie będzie antyirańska

Władze Iranu, które nie zostały zaproszone, krytykują warszawską konferencję, twierdząc, że spotkanie oficjalnie poświęcone pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie w rzeczywistości jest wymierzone w Iran.

Polska i USA temu zaprzeczają, chociaż - jak pisze dpa - USA od dawna oskarżają Iran o destabilizowanie Bliskiego Wschodu oraz sponsorowanie terroryzmu, a w maju 2018 roku decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa jednostronnie wycofały się z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i później wznowiły wobec Iranu sankcje gospodarcze.

Jak pisze dpa, sprawa konferencji położyła się cieniem na stosunkach polsko-irańskich, a Teheran groził wręcz Warszawie konsekwencjami dyplomatycznymi, jednak styczniowa wizyta wiceszefa polskiego MSZ Macieja Langa w Teheranie "częściowo uspokoiła nastroje" w Iranie.

Polska obiecała, że organizowana przez nią wraz z USA konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie będzie miała antyirańskiego charakteru
- oświadczył dziś szef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Mohammad Bagheri w wywiadzie dla państwowej agencji IRNA.

Opracowanie: