Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia ostrzegł Wielką Brytanię, podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej sprawie Siergieja Skripala, że oskarżając Moskwę o zamach na byłego szpiega, "igra z ogniem i będzie tego żałować".

Rosja nie ma praw autorskich na nowiczok, choć jest to oczywiście rosyjska nazwa - dodał Niebienzia, odnosząc się do bojowego środka trującego, którego użyto podczas zamachu na Skripala.

Ambasador Rosji dodał, że zarówno USA, jak i Wielka Brytania opracowały swoje środki paralityczno-drgawkowe.

Przedstawiciel Rosji: Wielka Brytania oskarża nas bezpodstawnie

Niemożność ustalenia przez brytyjskich ekspertów źródła, skąd pochodził środek, kórego użyto podczas incydentu w Salisbury, czyni bezpodstawnymi zarzuty Brytyjczyków o współudział w nim Moskwy - ocenił również ambasador Rosji przy ONZ.

Na poparcie swej tezy o bezpodstawności zarzutów wysuwanych przez Brytyjczyków dyplomata przytoczył wtorkową wypowiedź, dyrektora brytyjskiego wojskowego laboratorium  nauki i technologii (DSTL) Gary'ego Aitkenheada, który oświadczył, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, iż zastosowany podczas zamachu nowiczok faktycznie pochodził z Rosji.

A jeśli tak, to upada główny argument, który posłużył za fundament całej konstrukcji logicznej Brytyjczyków, mającej dowodzić wysoce prawdopodobnego współudziału Rosji -
powiedział rosyjski ambasador przy ONZ.

Strona rosyjska nigdy nie otrzymała od Wielkiej Brytanii listy pytań związanych z incydentem w Salisbury - zauważył Niebienzia. Londyn "ograniczył się jedynie do wysuwania oskarżeń pod naszym adresem - dodał.

Rosyjski dyplomata podał w wątpliwość niedawne oświadczenie szefa brytyjskiej dyplomacji Borisa Johnsona, który "utrzymuje, że pod adresem Moskwy została skierowana cała lista problemów. W istocie żadnej listy pytań nigdy nie było" - stwierdził przedstawiciel Rosji przy ONZ.

Jeśli zaś są jakieś pytania - zwrócił się do strony brytyjskiej - to przekażcie je, ale niech to będą pytania, a nie gotowe zarzuty i żądanie byśmy się z nimi zgodzili przyznając do współudziału.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zostało zorganizowane na apel Rosji, a jego tematem są zarzuty wysuwane przez Londyn pod adresem Moskwy w związku z próbą otrucia Skripala.

(m)