​Dramatyczna sytuacja na szczycie Latok I (7145 m) w Karakorum. Na wysokości 6200 metrów na ratunek czeka Rosjanin Aleksander Gukow. Utknął tam bez sprzętu po tym, jak od ściany odpadł jego partner Siergiej Głazunow. Gotowość udziału w akcji ratunkowej zadeklarował przebywający obecnie w Karakorum Andrzej Bargiel.

Rosjanie rozpoczęli swoją wyprawę na początku lipca. W środę Gukow wysłał przez telefon satelitarny sygnał SOS.

Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej spadł. Zostałem w ścianie bez ekwipunku - napisał.

Jak podaje portal mountain.ru, u podstawy ściany faktycznie leży bez ruchu ciało mężczyzny.

Pogoda na szczycie nie napawa w tej chwili optymizmem. Jest bardzo duże zachmurzenie, co opóźnia ewentualną akcję ratunkową.

Wokół całej sprawy narosło wiele medialnych nieporozumień - m.in. dotyczących udziału w akcji polskich himalaistów.

Andrzej Bargiel zaoferował za pośrednictwem Twittera pomoc i zgłosił chęć wzięcia udziału w akcji ratunkowej, jednak - jak zaznaczył - obecnie znajduje się w Skardu, dokąd dotarł w środę z bazy pod K2. Pozostaje w kontakcie z ekipą rosyjską organizującą działania na Latoku I.

W doniesieniach części zagranicznych mediów pojawiały się ponadto informacje o udziale w akcji ratunkowej Adama Bieleckiego, który zakończył właśnie wyprawę na Gaszerbruma II. Bielecki jednak - jak ustalił dziennikarz RMF FM Michał Rodak - o swoim udziale w tych działaniach dowiedział się... właśnie z mediów. W tej chwili wraz z Jackiem Czechem pakują bazę po Gaszerbrumem II. Organizujący działania na Latoku I tylko wstępnie się z nimi skontaktowali, żadne konkrety nie padły. Polacy oczywiście w razie potrzeby są gotowi ruszyć na pomoc.

Po południu obszerny wpis nt. całej sytuacji Adam Bielecki zamieścił na Facebooku. Zrelacjonował w nim dotychczasowe wydarzenia i ustalenia i zaznaczył: (...) póki co razem z Jackiem pakujemy bazę i jutro rozpoczynamy trekking powrotny. Gdyby była taka potrzeba, to jesteśmy gotowi te plany zmienić. Jesteśmy w stałym kontakcie z Davidem i Herve'em, którzy z naszej perspektywy podejmują tutaj decyzje.

Przeczytajcie pełny wpis:


(e, az)