Rosyjska Duma przyjęła poprawki do ustawy dotyczącej piractwa w internecie. Przepisy wymierzone są w osoby, które nielegalnie pobierają z sieci muzykę, książki i oprogramowanie. Nowe prawo ma wejść w życie w maju 2015 roku.

Poprawki stanowią zaostrzenie obowiązującej obecnie ustawy, która dotyczy tylko filmów. Przepisy antypirackie mają rozciągać się na wszelkie prawa autorskie - także do muzyki, książek i programów rozpowszechnianych w internecie. Nie będą dotyczyć jedynie zdjęć.

Według proponowanych zmian, właściciele stron internetowych, na których rozpowszechniane są pirackie pliki, będą mieli 24 godziny na ich usunięcie. W przeciwnym wypadku strony zostaną zablokowane aż do procesu, który powinien zostać wytoczony przez posiadaczy praw autorskich.

Wiceprzewodniczący Dumy Siergiej Żeleźniak powiedział, że celem zmian w prawie jest "ochrona posiadaczy praw autorskich przed profesjonalnymi piratami". Zapewnił też, że nie chodzi o stwarzanie "poważnych problemów" użytkownikom internetu.

Duma przyjęła poprawki od razu w drugim i trzecim czytaniu. Teraz muszą być one zaakceptowane przez wyższą izbę parlamentu Federacji Rosyjskiej - Radę Federacji. Potem powinien podpisać je prezydent i wówczas przepisy weszłyby w życie od 1 maja 2015 roku.

Według danych Rosyjskiego Stowarzyszenia Wydawców Online, cytowanych w 2013 roku przez portal BBC, około 70 procent Rosjan, którzy czytają książki, sięgało po e-booki. Jednakże ponad 92 procent korzystających z e-booków ściągało je z internetu, nie płacąc za nie.