Wielkie polskie święto na Manhattanie. Na słynnej Piątej Alei trwa 80. jubileuszowa Parada Pułaskiego. Prezentują się organizacje polonijne, parafie, polskie szkoły i instytucje. Na całej ulicy, znanej z najdroższych sklepów na Manhattanie, stoją Polacy z biało-czerwonymi flagami. W barwach narodowych są także ubrane przez nich koszulki.

Mieszkam tu już prawie 30 lat. To nasze wielkie święto. To obowiązek każdego Polaka mieszkającego w okolicy Nowego Jorku, by uczestniczyć w paradzie. Dziś możemy pokazać ilu nas tu jest - mówiła naszemu korespondentowi Pawłowi Żuchowskiemu pani Barbara, mieszkanka Greenpointu.

W tym roku dodatkowo po Paradzie Pułaskiego po raz pierwszy w historii odbędzie się też koncert polskich gwiazd w najsłynniejszym nowojorskim parku. Na scenie w Central Parku zagrają m.in. Kamil Bednarek czy Krzysztof Cugowski. Jestem podekscytowany. Nie mogę doczekać się występu dla Polonii mówił naszemu dziennikarzowi Kamil Bednarek

To jest nasz polski dzień w sercu Manhattanu - mówił pan Andrzej, który na Paradę przyjechał z Jersey City w New Jersey. Dodał, że uczestniczy w paradzie po raz dwudziesty, a tego dnia czuje się tak, jakby wciąż mieszkał w Polsce.

Początek parady na FB rmf24 relacjonował nasz korespondent Paweł Żuchowski.

Na słynnej 5th Avenue prezentują się też polskie parafie oraz organizacje katolickie. Słychać było słynną Barkę.


(ł)