Polonia w Chicago uczciła w 93. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O obchodach polskiego narodowego święta nie zapomnieli także lokalni amerykańscy politycy. W weekend odbywać się będą okolicznościowe patriotyczne uroczystości.

Z okazji Święta Niepodległości Polski za zasługi dla kraju odznaczono polonijnych działaczy, byłych opozycjonistów i weteranów. Uroczystość zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Chicago odbyła się w czwartek wieczorem w Muzeum Polskim w Ameryce. Wzięło w niej udział kilkaset osób.

Bohaterowie odznaczeni

Pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono: Tadeusza Bielobradka i Stanisława Jamiołkowskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odebrali Jerzy Kocik i Andrzej Jarmakowski.

Zostałem odznaczony w związku z 30. rocznicą powstania Ruchu Młodej Polski, którego współzałożycielem byłem jeszcze w latach 70-tych. Nie wszyscy dożyli tych czasów. Zakładaliśmy Ruch Młodej Polski z takimi osobami jak Aleksander Hall, czy posłem Platformy Obywatelskiej Arkadiuszem Rybickim, który zginął w katastrofie smoleńskiej - powiedział Jarmakowski.

Złoty Krzyż Zasługi przyznano Marii Krzeptowskiej, Halinie Misterce i Wojciechowi Stefanowi. Krzyż Zesłańców Sybiru odebrał Władysław Świerczyński. Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dostała Cecylia Rożnowska.

Konsul Robert Rusiecki powiedział, że uroczystość w Muzeum Polskim w Ameryce była drugą w tym tygodniu zorganizowaną z okazji obchodów Święta Niepodległości Polski. Pierwsza odbyła się w środę w Konsulacie Generalnym RP z udziałem korpusu dyplomatycznego w Chicago.

- powiedział konsul Rusiecki.

Życzenia także od amerykańskich polityków

Życzenia dla Polonii z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przekazał amerykański polityk Dan Rutherford, zajmujący stanowisko skarbnika stanu Illinois.

Od wieków Polacy mieli duży wkład w dorobek naszego kraju. Generałowie Kościuszko i Pułaski szkolili nasze wojska rewolucyjne, co przyczyniło się do pokonania Brytyjczyków i zdobycia naszej niepodległości. Dzisiaj polscy żołnierze u boku Gwardii Narodowej z Illinois i innych amerykańskich formacji walczą w Iraku i Afganistanie ze światowym terroryzmem - czytamy w jego liście.

Dan Rutherford wylicza w nim także dokonania Polaków od odzyskania niepodległości i podkreśla osiągnięcia zakresie krzewienia demokracji. Polska miała pierwszą demokratyczną Konstytucję w Europie, która jest drugą najstarszą na świecie. Ostatnio polski parlament wybrał pierwszą (w historii) kobietę na marszałka - stwierdza skarbnik stanu Illinois.

Przez cały weekend w Chicago odbywać się będą okolicznościowe patriotyczne uroczystości przygotowane przez organizacje polonijne. W kościołach zostaną odprawione msze w intencji Ojczyzny. W piątek w Stanach Zjednoczonych obchodzono także Dzień Weteranów.