Na oczach dyplomatów i dziennikarzy uzbecka policja spaliła 700 kg narkotyków, w tym prawie pół tony afgańskiej heroiny. Jej czarnorynkowa wartość to 118 mln euro. Narkotyki były materiałem dowodowym w procesach handlarzy narkotyków - poinformowały władze.

W ramach walki z handlem narkotykami, od 1994 roku w Uzbekistanie spalono ponad 46 ton tych nielegalnych substancji - powiedział rzecznik uzbeckich służb bezpieczeństwa wewnętrznego Olimjon Turakułow. W ostatnich latach w Azji Środkowej regularnie pojawia się coraz więcej narkotyków. Ich produkcję zwiększają afgańscy rebelianci w celu finansowania walki z siłami koalicji. Zdaniem przedstawiciela ONZ, uzbeckie służby bezpieczeństwa od ośmiu lat przejmują też coraz więcej narkotyków. Do końca czerwca br. w Uzbekistanie skonfiskowano 2,5 tony narkotyków, podczas gdy w 2009 roku - 3,5 tony.

Uzbekistan, graniczący z Afganistanem - głównym producentem heroiny i opium na świecie, leży na jednej z głównych tras przemytu narkotyków do Rosji i Europy Zachodniej.