Nie żyje znany francuski projektant mody Pierre Cardin. Miał 98 lat. Cardin zmarł rano w szpitalu w Neuilly pod Paryżem.

Informację o śmierci projektanta mody Pierre'a Cardina podała agencji AFP jego rodzina. 

Cytat

To dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin pozostawił Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne, związane nie tylko z modą. Wszyscy jesteśmy dumni z jego upartej ambicji i odwagi, którą udowadniał przez całe swoje życie. Współczesny człowiek o rozlicznych talentach i niewyczerpanej energii, bardzo wcześnie włączył się w nurt globalizacji dóbr i handlu
- napisała rodzina projektanta w komunikacie.

Bliscy Cardina zaznaczają, że chociaż projektant z pochodzenia był Włochem to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach, darzył Francję bezwarunkową miłością. Szczytem jego kariery było powołanie go na członka francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był on pierwszym projektantem mody, który został wybrany do tego grona, co podkreśliło status mody jako sztuki.

Pierre Cardin był synem włoskich imigrantów. Studiował m.in. architekturę, a potem pracował w domu mody Christiana Diora. 

W 1950 r. stworzył własny dom mody, a potem sieć butików, w których sprzedawane były kolorowe kreacje zainspirowane m.in formami geometrycznymi. Cardin swoim futurystycznym stylem zrewolucjonizował modę lat 60. i 70. XX wieku. 

Jego strategia handlowa budziła kontrowersje. Jako pierwszy paryski dyktator mody organizował pokazy mody w komunistycznych Chinach już pod koniec lat 70. 

Stworzona przez niego marka działała w wielu krajach na zasadzie franczyzy. Jego nazwiskiem podpisywane były m.in. wyroby skórzane, długopisy i meble.

Projektant był zafascynowany podbojem kosmosu i inspirował się nim w swoich kolekcjach. Był również znany z używania innowacyjnych materiałów, zabawy kolorami i kształtami. Szczególny sukces odnosiły projektowane przez niego sukienki o kroju bombki. Projektant nigdy nie przeszedł na emeryturę i do końca w całości kontrolował stworzone przez siebie modowe imperium.