Papież Franciszek w brazylijskim sanktuarium Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Aparecidzie wezwał w środę w homilii młodzież, aby wystrzegała się stawiania "efemerycznych bożków" pieniędzy, władzy i przyjemności - w miejsce należne Bogu. Papież Franciszek przybył do Brazylii z okazji 28. Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

W ogromnej bazylice w Aparecidzie, 170 km od Sao Paulo i 240 km na zachód od Rio, papież odprawił pierwszą wielką mszę św. poza Watykanem, a wcześniej modlił się przed figurą czarnej Madonny Niepokalanego Poczęcia.

W homilii wezwał młodych katolików, by dochowali wierności wartościom chrześcijańskim.

W dzisiejszych czasach wszyscy po trosze, również młodzi, czują przyciąganie ze strony licznych bożków, które stają w miejsce Boga i zdają się dawać nadzieję: pieniądze, sukces, władza, przyjemność. Często serca wielu opanowuje poczucie osamotnienia i pustki i popycha do szukania kompensacji u tych niestałych bożków - wyjaśnił papież mechanizm ulegania zwodniczym wartościom.

Franciszek dziękował również Matce Boskiej z Aparecidy, patronce Brazylii. Wielka to dla mnie radość, że przybyłem do domu Matki wszystkich Brazylijczyków! Chciałem tu prosić Maryję o sukces Światowych Dni Młodzieży i u Jej stóp ofiarować życie ludu Ameryki Łacińskiej - powiedział.

Jeśli chodzi o trudności w życiu każdego, w naszej społeczności - niezależnie od tego, jak wielkie wydawałyby się te wyzwania, Bóg nigdy nie chce, aby nas przytłoczyły - przypomniał papież.

Na zakończenie mszy Franciszek poprosił wiernych o modlitwę w jego intencji.

Zapowiedział, że wróci do Aparecidy w 2017 roku. Przypada wtedy 300. rocznica ukazania się tam Matki Bożej (Aparecida znaczy "ta, która się ukazała").

Sanktuarium czarnej Madonny z Aparecidy w stanie Sao Paulo jest drugą z największych bazylik na świecie; należy do najważniejszych maryjnych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Łacińskiej.

Madonna z Aparecidy jest patronką Brazylii od 1930 roku i poświęcone jej święto - 12 października - jest dniem wolnym od pracy. Początki kultu Matki Bożej z Aparecidy sięgają XVIII w. Sanktuarium należy do najbardziej uczęszczanych na świecie - rocznie odwiedza je ponad 7 mln pielgrzymów i turystów.

(jad)