Papież Franciszek podczas wizyty w sanktuarium w Knock w północno-zachodniej Irlandii modlił się za ofiary pedofilii w Kościele w tym kraju. Dziesiątkom tysięcy wiernych powiedział, że błaga Boga o przebaczenie za te grzechy.

Papież Franciszek podczas wizyty w sanktuarium w Knock w północno-zachodniej Irlandii modlił się za ofiary pedofilii w Kościele w tym kraju. Dziesiątkom tysięcy wiernych powiedział, że błaga Boga o przebaczenie za te grzechy.
Wizyta papieża Franciszka w Irlandii /AIDAN CRAWLEY /PAP/EPA

Franciszek mówił wiernym: Niech Matka Boża miłosiernie patrzy na wszystkich cierpiących członków rodziny swego Syna. Modląc się przed jej figurą, zawierzyłem jej w szczególności wszystkie ofiary nadużyć popełnionych przez członków Kościoła w Irlandii. Po tych słowach rozległy się brawa.

Nikt z nas - zapewnił - nie może uwolnić się od wzruszenia z powodu losów osób małoletnich, które doznały wykorzystania, zostały okradzione z niewinności i opuszczone z bliznami bolesnych wspomnień.

Ta otwarta rana rzuca nam wzywanie, by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę dostrzegane przez wielu członków rodziny Bożej. Proszę naszą Matkę Najświętszą, by wyjednała uzdrowienie osobom, które zaznały nadużyć i umocniła wszystkich członków rodziny chrześcijańskiej w stanowczym postanowieniu, by nigdy nie pozwolić, aby takie sytuacje się zdarzały - podkreślił Franciszek.

Tysiące wiernych w maryjnym sanktuarium

W drugim dniu wizyty w Irlandii papież Franciszek udał się do sanktuarium maryjnego w miejscowości Knock w północno-zachodniej części kraju. To narodowe irlandzkie sanktuarium odwiedza co roku około 2 milionów osób. W 1979 roku był tam podczas swej pielgrzymki św. Jan Paweł II.

W Knock zgromadziły się w deszczu tysiące wiernych, przybyłych z różnych części kraju. Papież dodał, że dziękuje Bogu za możliwość odwiedzenia tego drogiego Irlandczykom sanktuarium.

Franciszek zaznaczył: "Pragnąc upamiętnić moją wizytę, przywiozłem w darze złoty różaniec. Wiem, jak ważna jest w tym kraju tradycja różańca rodzinnego".

Z Knock wystosował też pozdrowienie dla mieszkańców Irlandii Północnej. Wyjaśnił: Chociaż moja podróż na Światowe Spotkanie Rodzin nie obejmuje wizyty na północy, zapewniam was o mojej miłości i bliskości w modlitwie.

Na zakończenie spotkania skierował pozdrowienie do wszystkich więźniów w Irlandii i zapewnił ich o swej modlitwie.

Komentarze prasy

Irlandzkie media relacje z wizyty koncentrują się wyłącznie na sobotnich słowach i gestach papieża odnoszących się do skandalu pedofilii w Kościele.

Główne dzienniki "Irish Times" i "Irish Independent" przytaczają to, co usłyszały ofiary wykorzystywania seksualnego podczas prywatnego spotkania z Franciszkiem w sobotę w nuncjaturze apostolskiej. Uczestnicy tej rozmowy, cytowani przez gazety wyjawili, że papież był wstrząśnięty ich wspomnieniami i używał bardzo mocnych słów mówiąc o sprawcach czynów. Ponadto, jak piszą gazety powołując się na rozmówców papieża, był zaszokowany, gdy usłyszał o masowym procederze przymusowych, nielegalnych adopcji, do jakich dochodziło w Irlandii kilkadziesiąt lat temu, także w placówkach kościelnych, gdzie odbierano dzieci nieletnim matkom i oddawano innym rodzinom.

 (mch)