Orhan Pamuk – znany turecki pisarz i laureat literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku Orhan Pamuk w rozmowie z dziennikiem "Hurriyet" potępił atmosferę strachu w Turcji i naciski władz na wolność prasy. "Najgorszy jest strach. Stwierdzam, że wszyscy się boją, a to nie jest normalne. Swoboda wypowiedzi jest coraz bardziej ograniczana" – stwierdził prozaik.

Pamuk w rozmowie z dziennikiem ubolewał nad tym, że władze wywołują presję na tureckie media, a sprzeciwiał się działaniom sądownictwa i zwolnieniom, których celem są opozycyjni dziennikarze.

Wielu przyjaciół mówi mi, że ten lub inny dziennikarz stracił pracę - przyznał. Nawet dziennikarze będący blisko władzy są ścigani. Nigdzie indziej tego nie widziałem - dodał 62-letni pisarz.

Pamuk ubolewał też nad niedawnymi deklaracjami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który powiedział, że mężczyźni i kobiety nie są sobie równi, "gdyż jest to sprzeczne z ludzką naturą". Nasi politycy składają nieprzemyślane deklaracje, jak gdyby chcieli wywołać wrzawę - ocenił.

(mn)