Mali w Afryce Zachodniej jest krajem wolnym od eboli - ogłosili minister zdrowia tego kraju oraz miejscowy przedstawiciel misji ONZ ds. walki z ebolą (UNMEER). Ogłoszenie końca epidemii nastąpiło po 42 dniach bez nowego przypadku zachorowania.

Ogłaszam 18 stycznia 2015 roku końcem końca epidemii eboli w Mali - powiedział minister Ousmane Kone w oświadczeniu wyemitowanym w państwowej telewizji. Podziękował w nim pracownikom malijskiej służby zdrowia oraz wszystkim obcokrajowcom, którzy nieśli pomoc w walce z ebolą.

Przedstawiciel ONZ dr Ibrahim Soce Fall wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO, koniec epidemii można ogłosić po 42 dniach bez nowego potwierdzonego przypadku choroby.

Pierwszy przypadek eboli stwierdzono w Mali 23 października zeszłego roku u dwuletniej dziewczynki z sąsiedniej Gwinei, która zmarła dzień później. Ostatni leczony na ebolę pacjent natomiast wyzdrowiał i został wypisany ze szpitala na początku stycznia.

Sześć ofiar śmiertelnych eboli w Mali

Mali było szóstym krajem Zachodniej Afryki, gdzie stwierdzono ebolę. Zmarło tam ogółem sześć osób. 99 proc. z ok. 8,5 tysiąca śmiertelnych ofiar epidemii przypada na Gwineę, Liberię i Sierra Leone. W tych trzech krajach również obserwuje się cofanie epidemii. Miejscowe władze i WHO zgodnie informują o stale malejącej liczbie nowych zachorowań.

W sumie na świecie odnotowano ok. 8,5 tys. przypadków śmiertelnych wirusa ebola na prawie 21,3 tys. zgłoszonych zachorowań.

(mal)