Jest przełom w sprawie, która poruszyła Polaków mieszkających w kraju i USA. Ambasador w Waszyngtonie odmówił dzieciom z polskiej szkoły udostępnienia sali na wigilijne spotkanie. Miejsce na tę uroczystość użyczyła Fundacja Kościuszkowska. Jak ustalił nasz korespondent, pojawi się na niej konsul RP w Waszyngtonie wraz z żoną.

Dyplomata już skontaktował się z kierownictwem polskiej szkoły. To on będzie miał za zadanie dojść do porozumienia z szefostwem placówki i rodzicami oraz wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Bożonarodzeniowe spotkanie ma być dobrą okazją do nawiązania poprawnych relacji. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, rada rodziców usłyszy deklaracje, że przyszłoroczne imprezy nie są zagrożone.

Ambasador zamknął drzwi przed polskimi dziećmi

Przypomnijmy, że ambasador RP w Waszyngtonie odmówił zorganizowania corocznego spotkania bożonarodzeniowego w budynkach należących do polskiej dyplomacji w stolicy USA. Ambasador miał także zapowiedzieć, że w przyszłym roku nie będzie już możliwości organizowania zakończenia oraz rozpoczęcia roku szkolnego.

Nasz korespondent Paweł Żuchowski otrzymał od ambasady wyjaśnienie w sprawie. Można odnieść wrażenie, że ambasador łagodził ton swoich wypowiedzi. Twierdzi, że nie odmówił organizacji uroczystości, a jedynie zaznaczył, iż będzie to zależało od technicznych możliwości obsługi takich spotkań.