Kanadyjska Arktyka może stać się miejscem działania terrorystów i przestępców - ostrzegają kanadyjskie służby specjalne. Niektóre organizacje przestępcze mogą próbować przeniknąć na teren Kanady właśnie przez to terytorium.

Ostrzeżenie zawarto w raporcie, do którego dotarła agencja The Canadian Press. Raport został przygotowany jeszcze w styczniu tego roku przez Centrum Oceny Zagrożeń, w którym współpracuje wywiad (Canadian Security Intelligence Service), policja (RCMP) oraz inne agencje. Autorzy zaznaczyli w nim, jak cytowały media, że w ostatnich latach do kanadyjskiej Arktyki już próbowali się przedostać na statkach zarówno organizatorzy przemytu nielegalnych imigrantów, handlarze narkotyków i organizacje przestępcze.

Telewizja CBC zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat ludność kanadyjskiej Arktyki wzrosła o 16 proc. Zimne terytoria przyciągają też coraz więcej turystów. W to zwiększone zainteresowanie Arktyką chcą się wmieszać zarówno terroryści, organizacje przestępcze czy różne organizacje, które na ogół organizują akcje pokojowe, ale - wskazuje raport - niektóre z nich odwołują się do brutalniejszych metod.

W raporcie wspomina się też o Osamie bin Ladenie, podkreślając, że al-Kaida wskazywała na Kanadę jako jeden z możliwych celów.

Specjaliści, z którymi rozmawiali dziennikarze, zwracali uwagę na przypadki statków, które wpływały do portów w Arktyce nie niepokojone przez straż przybrzeżną.