"Otwórzmy oczy - euro i cała Unia Europejska stanęły na skraju przepaści" - alarmuje jeden z ojców wspólnej waluty, były szef Komisji Europejskiej Jacques Delors. Ten znany francuski ekonomista sugeruje, że Nicolas Sarkozy i Angela Merkel popełnili ciężki błąd wykluczając stworzenie euroobligacji, bo tylko one mogą uratować strefę euro.

Europejscy przywódcy nie stanęli na wysokości zadania, nie docierają do nich realia rynków finansowych - oskarża Jacques Delors w wywiadzie udzielonym belgijskim i szwajcarskim mediom. Były szef KE zarzuca Angeli Merkel hamowanie ratowania strefy euro. Według niego, niemiecka kanclerz po raz kolejny nie zgodziła się na żadne poważne ustępstwa, bo propozycja stworzenia rządu gospodarczego eurolandu niczego w praktyce nie zmieni.

Delors, który był autorem projektu europejskiej unii walutowej, sugeruje, że Sarkozy i Merkel zrobili wszystko, by światowa finansjera straciła do nich zaufanie. Jego zdaniem jedynym ratunkiem byłoby natychmiastowe wypuszczenie euroobligacji, dzięki którym bogate kraje eurolandu stałyby się gwarantami spłacenia pożyczek zaciągniętych przez kraje biedniejsze.