Egipski sąd skazał obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów, oskarżonych o defraudację, na trzy lata pozbawienia wolności bez możliwości skrócenia wyroku. Wyrok wydano w powtórzonym procesie.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Hosni Mubarak i jego synowie mogą nie trafić do więzienia, ponieważ już odsiedzieli trzy lata w związku z innymi sprawami. Podczas odczytywania na sali sądowej znalazła się grupa zwolenników byłego prezydenta, która wykrzykiwała hasła poparcia.

W maju ubiegłego roku Hosni Mubarak został skazany na trzy lata więzienia, a jego synowie - na cztery lata. Jednak w styczniu egipski sąd kasacyjny unieważnił wyroki wobec wszystkich skazanych i zdecydował, że będą ponownie sądzeni. Mubarak z powodów zdrowotnych przebywa w areszcie, w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu. Jego synowie na powtórzenie procesu od stycznia czekali na wolności.

Proces zakończony dzisiejszym wyrokiem dotyczył sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln dolarów). Środki te miały być przeznaczone na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich, a zostały wykorzystane na podniesienie standardu prywatnych rezydencji rodziny Mubaraków.

(mn)