RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Belgia walczy ze smogiem

Autor: Publikacja: Wtorek, 1 lutego (20:10) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Z powodu smogu w całym kraju wprowadzono ograniczenia prędkości. Na autostradach można jeździć z prędkością nieprzekraczającą 90, a w miastach 50 kilometrów na godzinę. Jak twierdzą meteorolodzy, chmura pyłów przywędrowała do Belgii z Europy Wschodniej.

Za przekroczenie prędkości grozi mandat minimum 50 euro. Kierowcy samochodów dostawczych popierają jednak te restrykcje: Problem polega jednak na tym, że mało kto, tych ograniczeń przestrzega. Uważam, że to bardzo dobra decyzja, jeżeli ma chronić środowisko. A ja uważam, że nawet bez smogu trzeba ograniczyć prędkość. Ludzie chcą mieć coraz szybsze auta, ale po co? - przyznał jeden z kierowców w rozmowie z korespondentką RMF FM.

Aby ograniczyć smog, władze Belgii zachęcają do zmiany przyzwyczajeń i promują publiczne środki transportu. Na przykład w południowej części kraju, w najbliższych dniach, podczas trwania smogu autobusy będą jeździć za darmo.

Źródło: RMF FM FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: