Jest pierwszą polską biegaczką, która stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata.
Dzisiejsze zwycięstwo to miłe zaskoczenie. Na uniwersjadzie w Turynie, tuż przed dzisiejszymi zawodami, zdobyła trzy złote medale. To zwycięstwo to jej pierwszy tryumf w Pucharze Świata. O 6 sekund wyprzedziła drugą na mecie liderkę klasyfikacji generalnej – Finkę Virpi Kuitunen i Ukrainkę Walentinę Szewczenko.
Estońskie Otepaeae jest szczęśliwe dla Kowalczyk. Przed rokiem zdobyła tam trzecie miejsce.