Szokujące oskarżenia austriackiego dziennika „Heute”. Dziennikarze gazety zasugerowali, że Polacy są współwinni zagłady Żydów podczas II wojny światowej. O sprawie pisze „Dziennik Polski”.

Jak pisze "Dziennik Polski", absurdalne oskarżenia pojawiły się w relacji dziennika "Heute" z obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Gazeta odnotowała słowa Bronisława Komorowskiego, że "niemieccy naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów", ale napisała też, że polski przywódca nie wspomniał o "polskiej współwinie" za Holocaust.

Jeśli można mówić o odpowiedzialności państwa za Holocaust, to trzeba by jej raczej szukać właśnie w Austrii, a nie w Polsce. Owszem, kraj ten nie stał się częścią Trzeciej Rzeszy dobrowolnie, ale bardzo duża część Austriaków podporządkowała się jej ideologii i przystała na jej działania, z Holocaustem włącznie - podkreśla w rozmowie z "DP" politolog, dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. To, że Polskę obarcza się odpowiedzialnością za Holocaust to nic nowego, takie głosy pojawiają się w Europie i na świecie od końca wojny. Dlatego rząd powinien podejmować takie działania, aby chore teorie zatruwały umysły jak najmniej - dodaje.

"Na publikację dziennika "Heute" od razu zareagowała ambasada RP w Wiedniu. W liście skierowanym do redaktora naczelnego Christiana Nuttera skrytykowano przypisywanie Polsce "współwiny" za masowe mordy na Żydach. Oficjalne stanowisko w tej sprawie ma zająć ambasada austriacka w Warszawie" - podkreśla "Dziennik Polski".

W piątkowym "Dzienniku Polskim" także:

- Uliczni bandyci terroryzują trybuny. Wisła jest bezradna
- Uważaj, co ściągasz z internetu