"Macierzyństwo - tak, barbarzyństwo - nie", "Brak legalnej aborcji też zabija", "Chcemy lekarzy - nie prokuratorów" - między innymi takie hasła widniały na transparentach osób, które zebrały się przed Sejmem, by protestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Manifestacja inicjatywy "Ratujmy kobiety" przyciągnęła kilka tysięcy ludzi. Zdarzenia sprzed Sejmu śledziliśmy w relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

15:50

Przeciw aborcji ale, za prawem wyboru. "Nie jestem rzeczą - sama decyduję". To niektóre hasła i transparenty z czarnego protestu przed Sejmem. Z jedną młodych uczestniczek manifestacji rozmawiał Mariusz Piekarski:

15:20

Jeśli oni maja ochotę chronić życie i rodzić dzieci z gwałtów i chore - niech robią to, bardzo proszę. Tylko niech nie zmuszają nas do robienia tego - usłyszał od jednej z uczestników protestu nasz reporter. 

Bardzo wiele kobiet mówiło dziennikarzowi RMF FM, że nie przyszło walczyć o prawo do aborcji, a po to, by bronić kompromisu aborcyjnego: Nie, nie zależy mi na tym żeby aborcja była dostępna zawsze - nie o to chodzi. Chcę żeby zostało tak jak było. Żeby kobieta mogła mieć prawo do badań - mówiła jedna z protestujących.

Bardzo wiele kobiet powtarza, że sobotnia demonstracja to dopiero początek. Poważnie szykują się na poniedziałkowy strajk kobiet. 

15:08

Przed Sejmem powoli kończy się demonstracja przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.

"Moje ciało, mój wybór", "Chcemy lekarza, nie prokuratora" - między innymi takie hasła można było zobaczyć na transparentach uczestników Czarnego Protestu. 

14:51

Polki już boją się polskich ginekologów; chcą, by lekarze je rzetelnie zbadali, nie zasłaniając się klauzulą sumienia, chcą, by zajęli się zdrowiem kobiet, a nie ich sumieniem - powiedziała podczas manifestacji przed Sejmem Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

14:33

Uczestnicy trzymają transparenty: "Pięćset złotych nie dla zygoty", "Brak legalnej aborcji zabija", "Chcemy lekarzy nie policjantów", "Moja wagina nie twoja broszka", "Oprócz macic mamy mózgi - decydujemy same". Jeden ze sloganów - umieszczony jest na klepsydrze - brzmi: "Z przykrością zawiadamiamy o śmierci śp. praw kobiet".

14:24

Bronimy nasze prawa tylko wtedy, gdy będziemy razem; nie pozwólmy, by nas, kobiety, podzielono; nie może być tak, że fanatyczny margines będzie nam dyktować, co mamy robić - powiedziała podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

14:22

Posłanka do Parlamentu Europejskiego, belgijska działaczka lewicowa Marie Arena zaznaczyła, że wyraża solidarność z manifestującymi i jest dumna, że może walczyć z nimi "o prawa człowieka, prawa kobiet i o prawa kobiet do decydowania o sobie". Mamy swoje narzędzia i wykorzystamy wszystkie narzędzia, które mamy, żeby solidarnie z wami wygrać tę walkę - podkreśliła.

14:00

Jesteśmy tutaj, żeby zatrzymać prawicowych fanatyków, żeby pokazać im, że nie damy sobie wciskać kolejnych zakazów - powiedziała działaczka Partii Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nie pozwolimy zamienić szpitali w izby tortur, a lekarzy w więziennych strażników - podkreśliła.

13:57

Mamy różne poglądy polityczne, ale dzisiaj stoimy tutaj wszyscy razem, bo mamy jeden cel - mówiła posłanka PO Joanna Mucha. Nie możemy pozwolić, żeby w wielkich politycznych kotłach, zgotowali nam piekło kobiet - podkreśliła.

13:50

Polki mają prawo do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz in vitro. Chcemy, żeby w Polsce było normalnie - przekonywała Barbara Nowacka z komitetu "Ratujmy kobiety". Pogonimy fanatyków - dodała.

13:20

Jak donosi obecny na miejscu reporter RMF FM Mariusz Piekarski, na transparentach widać również bardziej dosadne slogany jak: "Moja wagina to nie twoja broszka" czy "Poza macicą mamy też mózgi - chcemy same decydować". Pojawiły się także hasła skierowane wprost do rządu i PiS: "Gdzie 500 złotych dla zygoty?".

W oczy - jak relacjonuje nasz dziennikarz - rzuca się czarny kolor, zwłaszcza większość kobiet ubrała się na czarno lub założyła czarny element garderoby.

Nie udało się natomiast uniknąć partyjnych szyldów, o co apelowali organizatorzy protestu - zwłaszcza lewicowe ugrupowania mocno eksponują swoje kolorowe flagi.

Manifestacja odbywa się w ramach akcji "Żarty się skończyły!", prowadzonej przez stowarzyszenie Inicjatywa Polska.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił obywatelski projekt inicjatywy "Ratujmy kobiety", liberalizujący przepisy dot. aborcji, a do dalszych prac skierował projekt komitetu "Stop aborcji", przewidujący m.in. bezwzględny zakaz przerywania ciąży. Odrzucony głosami posłów PiS, Kukiz'15 i PSL projekt inicjatywy "Ratujmy kobiety" zezwalał na przerwanie ciąży do 12. tygodnia bez dodatkowych warunków, a po tym terminie - w takich przypadkach jak obecnie: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Projekt przewidywał wprowadzenie do szkół przedmiotu "Wiedza o seksualności człowieka" i poprawienie dostępu do antykoncepcji.

(edbie, mal)