RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wspólna przysięga na Westerplatte

Publikacja: Czwartek, 25 września (14:56) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

311 podchorążych, którzy zaczynają naukę na uczelniach wojskowych złożyło dziś na Westerplatte w Gdańsku uroczystą przysięgę. Po raz pierwszy wspólnie przysięgali studenci aż trzech uczelni: Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Dla studentów pierwszego roku uczelni wojskowych uroczysta przysięga to pierwszy z wielu kroków do uzyskania szlifów oficerskich. W tym pierwszy raz od kilkudziesięciu lat taka uroczystość odbyła się na Westerplatte. Pierwszy raz w historii wzięli w niej udział podchorążowie trzech szkół wojskowych.

Wśród nich znajdą się przyszli lekarze, nawigatorzy, mechanicy, informatycy, piloci, a także dowódcy korpusów pancernych, zmechanizowanych, działów artylerii i wielu innych komórek. Młodzi adepci przez cały okres kształcenia będą pozyskiwać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która ma przygotować ich do objęcia stanowisk - mówił informował Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Na tej uczelni studia wojskowe zacznie w tym roku 34 studentów. W Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych będzie ich 76, a Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych 201. Na 311 nowych podchorążych przypada łącznie 31 kobiet.

(abs)

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: