​Będzie możliwość wymiany dowodów osobistych, które zostały wydane z błędem w warstwie elektronicznej. "Wszyscy obywatele będą mogli to zrobić nieodpłatnie na terenie swojej gminy" - zapowiada w rozmowie z RMF FM minister spraw wewnętrznych Elżbieta Witek.

Chodzi o ponad 750 tys. dokumentów, wszystkie wydawane od początku marca. RMF FM jako pierwsze ujawniło, że wbrew ustawie dokumenty nie mają zapisanych w chipie imion rodziców i nazwiska rodowego

Dokumenty są ważne, ale to ewidentny błąd - przyznaje w rozmowie z Mariuszem Piekarskim minister spraw wewnętrznych Elżbieta Witek.

Jak wymienić dowód i kto musi to zrobić?

Każdy, kto odebrał dowód od marca i nie chce mieć dokumentu z błędem w warstwie elektronicznej może go wymienić. Choć na razie ten błąd nie powoduje żadnych kłopotów dla użytkowników. 

Minister Witek przekonuje, że dowody są ważne i funkcjonalne, ale skoro zawierają błąd to jest możliwość ich darmowej wymiany. 

One nie są wadliwe, są inne niż mówiła ustawa. Czyli jest pewna nieścisłość. Wszyscy obywatele, którzy będą chcieli wymienić, będą mogli to zrobić nieodpłatnie na terenie swojej gminy - zapowiada minister Witek. Wystarczy więc złożyć nowy wniosek. 

MSWiA ciągle pracuje nad usunięciem wady. W tej chwili są prowadzone testy tak, aby te brakujące dane były wgrane tłumaczy szefowa resortu. Jednocześnie trwa audyt, który ma wyjaśnić, jak doszło do takiej sytuacji.

Brakujące dane miały być wykreślone z ustawy. E-dowody z błędem możemy jednak dostawać jeszcze przez dwa lata, bo MSWiA chce powiązać rozwiązanie problemu z nowymi pomysłami Unii.

Jak już pisaliśmy, prawdopodobnie czeka nas też kolejna duża zmiana. Parlament Europejski chce wprowadzenia drugiej cechy biometrycznej - najpewniej będzie to odcisk palca. 

MSWiA - jak przekonuje - chce skoordynować te działania.

Opracowanie: