5 mln zł rocznie ma do stracenia Mennica Polska. Jeżeli automaty do sprzedaży biletów we Wrocławiu nie zaczną działać tak jak powinny, miasto nie przedłuży umowy z operatorem. Miejscy urzędnicy rozpoczęli kontrole urządzeń, bo lista zarzutów pod ich adresem jest bardzo długa.

Biletomat nie działa, nie przyjmuje banknotów, nie wydaje reszty, nie wydaje w końcu samego biletu. Wielu wrocławian ryzykuje więc jazdę na gapę. Trzeba jechać na gapę i liczyć na szczęście. Uważam, że to nie jest wina nasza. Jeżeli chcą, żebyśmy płacili za tramwaje, także powinni dbac o to, żebyśmy mieli gdzie kupić te bilety - mówi pasażerka.

Kontrole biletomatów przeprowadza Urząd Miejski. Na 95 nie działa nawet 20. Usterki usuwane są na bieżąco, ale jeżeli nadal będzie ich wiele, trzeba będzie szukać innych rozwiązań - mówi Paweł Czuma z wrocławskiego magistratu. A jest o co kruszyć kopię, bo zysk ze sprzedaży biletów to 5 mln zł.

Stanowisko Mennicy Polskiej

W odpowiedzi na informacje naszej reporterki, otrzymaliśmy następujący e-mail: Mennica Polska informuje, że awaryjność automatów biletowych zależy przede wszystkim od ich źródła zasilania oraz liczby aktów wandalizmu. W ostatnich dniach miejscy urzędnicy we Wrocławiu wydali nam zgody, które pozwoliły podłączyć 14 automatów do stałego źródła zasilania. Obecnie czekamy na pozwolenia na podłączenie 25 automatów do źródła prądu stałego, do czasu ich uzyskania automaty te będą w nocy czerpać prąd z latarni miejskich, a za dnia z akumulatorów. Włączenie wszystkich automatów do stałego źródła zasilania pozwoli wyeliminować dużą część awarii. Na akty wandalizmu nie mamy wpływu, nasz serwis dziennie reperuje od 15 do 20 automatów z zapchanymi wlotami monet, czy zapchanymi czytnikami banknotów. Dwukrotnie musieliśmy wymienić ekrany, które zostały zbite przez wandali. Jednocześnie Mennica Polska przypomina, że automaty biletowe są jedną z części Wrocławskiej Karty Miejskiej URBANCARD. System ten składa się ze 140 tys. kart wydanych mieszkańcom, 140 punktów tradycyjnego doładowania karty jak sklepiki czy kioski z gazetami, oraz ponad 600 automatów biletowych zamontowanych w środkach komunikacji we Wrocławiu. System ten został zbudowany na koszt Mennicy, która jako operator pobiera prowizję od sprzedaży biletów.

Pozdrawiam,

Mariusz Przybylski

Kierownik Działu Komunikacji Społecznej

Rzecznik Prasowy Mennicy Polskiej