Obecność wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń stwierdzono we wsi Puciłki w gminie Sokółka na Podlasiu. To trzecie ognisko ASF wykryte do tej pory u trzody chlewnej w Polsce - poinformował Mirosław Czech z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Białymstoku. Pięć zarażonych zwierząt zostało już zabitych i zutylizowanych.

Nie ma zgody KE na łamanie solidarności ws. rosyjskiego embarga

Komisja Europejska nie zgodziła się na zawieranie przez kraje Unii Europejskiej dwustronnych porozumień z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na wieprzowinę - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak donosi korespondentka RMF FM, taka deklaracja jest pomocna, ale komisja nie ma... czytaj więcej

Wyniki potwierdzające obecność wirusa ASF inspekcja weterynaryjna otrzymała 31 stycznia. Gospodarstwo, z którego pochodziły zarażone zwierzęta, zostało objęte ograniczeniami. W promieniu 3 km od znalezionego ogniska wirusa rozpoczęły się kontrole w gospodarstwach, dotyczące stosowanych przez rolników zabezpieczeń przed roznoszeniem się wirusa, jak również stanu zdrowia i kondycji trzody.

Powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce wyda także stosowne rozporządzenia o obszarze zapowietrzonym i zagrożonym ASF. Mirosław Czech z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Białymstoku poinformował, że na razie jednoznacznie nie ustalono źródła pochodzenia wirusa. Nie wykluczył też, że możliwe jest wykrycie kolejnych ognisk.

Trzecie ognisko ASF wykryto wiele miesięcy po pierwszych dwóch takich przypadkach, które miały miejsce w ubiegłym roku. Dotychczas w Polsce odnotowano 31 przypadków ASF u dzików - wszystkie na Podlasiu.

(bs)