W najbliższym czasie biznesmenom w Polsce będzie lżej - zapowiada PO. To rząd jest spowalniaczem poprawy bytu przedsiębiorców - odpowiada PiS. Ten dwugłos pojawił się w związku z publikacją dorocznego rankingu Banku Światowego. Polska spadła w nim na 76. pozycję, jeśli chodzi o łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Platforma twierdzi, że już niebawem Polska nie będzie się ciągnąć w unijnym ogonie. Działacze tej partii przekonują, że do końca roku nasz kraj ma szanse wskoczyć do pierwszej 30 rankingu. To co w Polsce jest potrzebne do wymiany, jest w tej chwili przedmiotem pracy. I w komisjach sejmowych i w Sejmie i w rządzie - przekonuje Zbigniew Chlebowski:

Zdaniem PiS-u, to właśnie rząd i jego efekciarstwo są wszystkiemu winne. Opozycja twierdzi, że wiele projektów jest gotowych, ale nie są rozpatrywane, bo autorem jest Prawo i Sprawiedliwość. Czeka się na projekt rządowy, po prostu po to, żeby powiedzieć, że zmiany są autorstwem obecnie rządzącej koalicji - uważa Aleksandra Natali-Świat z PiS:

PO zapowiedziała, że w październiku Sejm będzie pracował nad 120 ustawami. Te projekty mają na celu odbiurokratyzowanie polskiej rzeczywistości. Pojawił się też pomysł, by Sejm pracował pięć dni w tygodniu.

A jak jest wg. raportu?

Założenie firmy w Polsce wciąż zajmuje średnio 31 dni, tyle samo co na Białorusi - wynika z rankingu Banku Światowego Doing Business 2009. Tymczasem w Gruzji wystarczą na to trzy dni, w Estonii siedem, a w Rumunii - dziesięć. Wzór wyznacza Nowa Zelandia - tam przyszłemu biznesmenowi rejestracja firmy zajmie jeden dzień.

Na wydanie pozwolenia na budowę czeka się w Polsce średnio 308 dni, gdy tymczasem w Estonii 118, Bułgarii - 139 dni, a w najlepszej w tej kategorii Korei Południowej - jedynie 34 dni.

Ranking na 2009 r. porównuje 181 krajów z punktu widzenia łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Polska znalazła się na 76. pozycji. Dwa lata temu naszą gospodarkę BŚ sklasyfikował na 68. miejscu, a w ubiegłym - na 74. Wówczas zestawienie obejmowało 178 krajów. Tuż przed nami są Czechy, a za nami Pakistan. Na lepszych niż Polska miejscach znalazły się praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, poza Rosją.

Według rankingu Banku Światowego, najlepszym miejscem do robienia biznesu jest od trzech lat Singapur. A następnie: Nowa Zelandia, USA, Hongkong, Dania i Wielka Brytania - odnotowuje gazeta.