Nicea umarła, niech żyje Europa - tak tygodnik "Tagesspiegel" ocenia wczorajsze rozmowy Leszka Millera i kanclerza Gerharda Schrödera w Warszawie. Autor komentarza zwraca uwagę, że na konferencji prasowej polski premier ani razu nie wspomniał o Nicei.

Najwidoczniej Polacy nie chcą już za nią umierać - konkluduje niemiecki dziennikarz. Po porażce hiszpańskiego premiera w wyborach parlamentarnych było jasne, że Polska "musi wykonać ruch". Wiele krajów Unii pragnie przyjęcia nowej konstytucji jeszcze w czasie sprawowania przez Irlandię przewodnictwa w Unii (do końca czerwca br.) - pisze "Tagesspiegel".

Premier Tony Blair zainteresowany jest, by konstytucję uchwalono po wyborach do Parlamentu Europejskiego (13 czerwca). Brytyjski premier obawia się, że w przeciwnym razie wybory w Wielkiej Brytanii staną się antyeuropejskim plebiscytem.

Na uchwalenie konstytucji pozostaje tym samym niewiele czasu - do końca irlandzkiego przewodnictwa. 17 czerwca odbędzie się szczyt Unii w Brukseli. Być może już wtedy będzie można powiedzieć: Europa ma wreszcie konstytucję - podkreśla dziennik.

10:20