Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przybył po południu do siedziby premier Theresy May przy Downing Street 10 na dwustronne spotkanie z szefową brytyjskiego rządu. Głównymi tematami rozmów będzie sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii oraz relacje brytyjsko-polskie w związku z Brexitem - powiedział prezes PiS dziennikarzowi RMF FM Patrykowi Michalskiemu.

Kaczyński pojawił się pod słynnymi czarnymi drzwiami dziesięć minut przed czasem, w towarzystwie m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego. Wcześniej do siedziby premier wszedł także brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott.

Ze względów bezpieczeństwa główne ulice w rządowej dzielnicy Westminster pozostają zamknięte po środowym zamachu terrorystycznym w pobliżu położonego zaledwie kilkaset metrów od Downing Street parlamentu. W związku z tym uczestnicy spotkania przyszli pieszo, a nie - jak zazwyczaj - przyjechali samochodem.

Polacy w Wielkiej Brytanii to temat nr 1, a poza tym relacje brytyjsko-polskie w związku z Brexitem - powiedział Jarosław Kaczyński dziennikarzowi RMF FM Patrykowi Michalskiemu, zapytany o tematy rozmów z Theresą May. 

Żałujemy decyzji brytyjskiej, ale bardzo chcielibyśmy, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą - mówił Jarosław Kaczyński dziennikarzom po spotkaniu z Polonią w Ambasadzie RP, jadąc na spotkanie z szefową brytyjskiego rządu.

Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR, po prostu rozmawiają ze sobą - podkreślił, pytany, czy jego rozmowa z May nie podważa pozycji premier Beaty Szydło. Pani premier jest premierem, szefem rządu, ja jestem szefem partii rządzącej. Po prostu to jest sytuacja, która prowadzi do tego, że czasem także szefowie partii rządzącej z innymi szefami partii rządzącej rozmawiają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - zaznaczył.

Według pierwotnych planów May i Kaczyński mieli spotkać się w środę po południu, ale w związku z zamachem w pobliżu parlamentu spotkanie zostało przełożone na czwartek.

Mazurek: Program wizyty prezesa PiS w Londynie jest realizowany

Program wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Londynie jest realizowany. Trwają spotkania z brytyjskimi politykami i organizacjami polonijnymi - poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek. Jak dodała, spotkanie z brytyjską premier, jest jednym z elementów dwudniowej wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Londynie. Przy okazji Beata Mazurek podkreśliła, że spotkania prezesa PiS "muszą być dostosowane do sytuacji".

WYDARZENIA W LONDYNIE RELACJONOWALIŚMY MINUTA PO MINUCIE

Do wczorajszego ataku w Londynie przyznało się Państwo Islamskie. W zamachu zginęły cztery osoby w tym napastnik. Dziś pojawiła się informacja, że ranny został Polak.

Zamachowiec wjechał samochodem w grupę osób na Moście Westminsterskim w centrum Londynu. Potem próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem jednego z policjantów. Napastnik został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa.

(ug)