Samobójstwo - to główna hipoteza przyjęta przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym śmierci pułkownika Sławomira Berdychowskiego - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Ciało założyciela jednostki specjalnej AGAT znaleziono ponad miesiąc temu w lesie w Warszawie.

Według nieoficjalnych ustaleń reportera RMF FM, śledczy jako główny motyw samobójstwa płka Berdychowskiego przyjmują kłopoty zdrowotne. Przesłuchania świadków w tym postępowaniu nie wskazują na problemy rodzinne czy zawodowe.

Wstępne wyniki sekcji zwłok wykluczają też, że ktoś przyczynił się do śmierci pułkownika. Rozmówcy reportera RMF FM zastrzegają, że ostateczne potwierdzenie tej wersji będzie możliwe, gdy prokuratura otrzyma całościową dokumentację z sekcji zwłok. Jeśli nie będzie nowych faktów, postępowanie ma być umorzone.

10 lutego ciało płka Sławomira Berdychowskiego z raną postrzałową głowy, znaleziono w lesie w pobliżu jego warszawskiego domu.

Berdychowski był jednym z pierwszych żołnierzy, którzy dostali się do GROM-u

Sławomir Berdychowski był komandosem GROM I twórcą jednostki specjalnej Agat, sformułowanej w lipcu 2011 roku. Ukończył kurs generalski, który pozwoliłby mu awansować do struktur dowodzących NATO.

Był jednym z pierwszych żołnierzy, którzy przeszli selekcję i dostał się do GROM-u. Berdychowski został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką GROM, Odznaką Honorową Wojsk Specjalnych i Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP. Brał udział m.in. w operacji „Uphold Democracy” w Haiti w 1994 r., a także w misji ISAF w Afganistanie, dowodząc IV zmianą Zgrupowania Sił Specjalnych.

Były komandos GROM był m.in. absolwentem Special Warfare Training Center and School w Fort Bragg w Karolinie Północnej, a także honorowym członkiem the 1st Special Forces Regiment Sił Specjalnych Armii USA.

Założyciel jednostki specjalnej Agat był przyjacielem generała Sławomira Petelickiego, twórcy GROM, który popełnił samobójstwo w czerwcu 2012 r.

Płk Sławomir Berdychowski pochodził z województwa świętokrzyskiego, studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych ukończył we Wrocławiu. Miał 48 lat.

(mpw)