Pacjenci olsztyńskiej Polikliniki nie muszą już stać w długich kolejkach do lekarza. Oddział ratunkowy wprowadził triaż, czyli system selekcji chorych. Dzięki temu w pierwszej kolejności pomoc otrzymują najbardziej potrzebujący.

System selekcji chorych polega na określeniu, w jakim czasie pacjent potrzebuje pomocy. Triaż najczęściej przeprowadzany jest podczas danego zdarzenia, na przykład wypadku samochodowego. Ratownik medyczny albo pielęgniarka przeprowadza wstępne badanie i kwalifikuje pacjenta do jednej z pięciu grup - mówi dr Jacek Kowalczyk, zastępca ordynatora Oddziału Ratunkowego Szpitala MSWiA w Olsztynie. Od kontaktu natychmiastowego, w przypadku zagrożenia życia, poprzez kontakt do 10 minut, do godziny, do dwóch i do czterech godzin - dodaje.

Triaż w Poliklinice funkcjonuje od ponad miesiąca. Lekarze przyznają, że dzięki niemu poprawiło się funkcjonowanie oddziału. Pacjenci co prawda czasem narzekają, że muszą czekać, a na przykład boli ich głowa, ale przynajmniej w pierwszej kolejności zajmujemy się poważnymi przypadkami - przyznaje dr Kowalczyk.