Według gazety, powodem tak ciężkiej sytuacji są mniejsze wpływy podatkowe oraz narzucone przez Ministerstwo Finansów ograniczanie wydatków przez władze lokalne. Samorządy zatem, nie będą w stanie sfinansować remontów placówek i kupować nowego sprzętu.
W takiej sytuacji samorządowym placówkom służby zdrowia nie pozostaje nic innego, jak liczyć na organizacje pozarządowe, takie jak np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - konkluduje "Dziennik Gazeta Prawna" we wtorkowej publikacji na ten temat.
Wydatki na szpitale i przychodnie w 2009 r. przekroczyły 2 mld zł, w 2010 r. spadły o 312 mln zł.