Ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, obecny poseł niezrzeszony prof. Marian Filar oraz b. rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty potwierdzili, że wystartują w jesiennych wyborach do parlamentu z list inicjatywy "Obywatele do Senatu". Z informacji PAP wynika, że przesądzony jest już start do Senatu także m.in. b. senatora PO Tomasza Misiaka oraz szefa BCC Marka Goliszewskiego.

"Obywatele do Senatu", którzy złożyli wniosek do PKW o rejestrację komitetu wyborczego, kompletują listę kandydatów do ok. 60 okręgów. Oficjalnie lista zostanie przedstawiona w najbliższą sobotę na warszawskiej konwencji wyborczej ruchu.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Inicjatorzy ruchu Obywatele do Senatu deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.

Do ruchu włączyło się już 26 prezydentów miast, którzy - z jednym wyjątkiem - nie wystartują do Senatu. Według informacji PAP, samodzielnie o mandat w izbie wyższej powalczy prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który będzie wspierany przez "Obywateli do Senatu". W inicjatywie uczestniczą m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.