W środę rozpoczęła się rozbiórka estakady nad katowickim placem Szewczyka. Kładka od blisko 40 lat prowadziła na dworzec kolejowy. To pierwszy etap prac poprzedzających budowę nowego dworca w Katowicach, który ma być gotowy w 2012 roku.

W niedzielę zamknięto dostęp do budynku dworca od strony północnej oraz wejście na przyległą estakadę. Wejście do tymczasowego dworca działa z drugiej strony. Teren wokół ulicy 3 Maja został ogrodzony. Z ruchu wyłączono także dworzec autobusowy, znajdujący się na placu Szewczyka.

W ramach obecnego etapu prac zdemontowany zostanie słynny dworcowy neon z napisem "Katowice". Wyremontowany neon wróci na teren nowego dworca.

W związku z rozpoczętymi w centrum miasta pracami zmieniły się trasy ok. 40 katowickich linii autobusowych. Do ścisłego centrum miasta, m.in. na rynek, wpuszczono taksówki oraz ustawiono dla nich nowe postoje. Zwiększyła się też częstotliwość kursowania niektórych linii tramwajowych. Informacje o utrudnieniach z powodu remontu dworca można znaleźć m.in. na stronach internetowych: www.dworzec-katowice.info, www.uwagaprzemiany.katowice.eu oraz www.kzkgop.com.pl.