Aż 1900 nietrzeźwych kierowców zatrzymała policja w pierwszy wakacyjny weekend. Niebezpiecznie było nad wodą: przez trzy dni utonęło 28 osób - poinformowała Komenda Główna Policji.

Jak się okazuje - wakacyjny nastrój udzielił się wielu kierowcom, którzy zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach. Od piątku do niedzieli policja wpadło 1900 nietrzeźwych kierowców. Przez trzy dni na drogach w całym kraju doszło do 335 wypadków, w których zginęło 30 osób a ponad 420 zostało rannych.

Nie brakowało także przykładów wyjątkowej lekkomyślności. Lubuska policja zatrzymała malutkiego volkswagena polo, który przekroczył prędkość. Podczas kontroli okazało się, że jedzie nim 10 osób, w tym siedmioro małych dzieci. Kobieta, która kierowała, tłumaczyła, że chciała przejechać jedynie niewielki dystans znad jeziora do domu - mówił Sławomir Konieczny z lubuskiej policji. Została ukarane mandatem w wysokości 850 zł, jak również nałożono na nią punkty karne. 18 punktów trafiło na konto tej właśnie osoby - dodał.

Podobnie 10 osób podróżowało samochodem w okolicach Radomia. Kierowała 19-latka, dwóch pasażerów jechało w bagażniku.

Tragiczny bilans wypoczynku nad wodą

Ostatni weekend był upalny i wiele osób odpoczywało nad wodą. Niestety od piątku do niedzieli utonęło 28 osób - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Sokołowski radził, by do kąpieli wybierać miejsca, gdzie jest ratownik. Stosujmy się zawsze do poleceń WOPR i policji. Realnie oceniajmy swoje możliwości, nie wypływajmy daleko, jeśli czujemy, że nie damy rady - powiedział.

Przypomniał, żeby nie wchodzić do wody po alkoholu. Zareagujmy, jeśli widzimy, że ktoś jest nietrzeźwy i chce pływać - zaapelował. Jak zaznaczył, dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych. Czasem wystarczy kilka sekund, by doszło do tragedii - dodał.

Przypomniał, że najmłodsi powinni kąpać się w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Zaapelował też, by zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania - m.in. łodzie, kajaki. Zobaczmy, czy nie ma żadnych dziur, czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a na wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek - podkreślił Sokołowski.