1 maja 2004 roku to jeden z najważniejszych dni w naszej narodowej historii - mówił Lech Kaczyński w telewizyjnym orędziu z okazji 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dodał, że wielkim zadaniem, które stoi przed naszym krajem jest zabieganie o europejską solidarność i sprawiedliwość. Prezydent zaapelował o jak największy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Tej solidarności i sprawiedliwości zabrakło – według prezydenta - przy decyzji dotyczącej polskich stoczni. Największe kraje europejskie takie jak Francja czy Niemcy, zachowały swój przemysł stoczniowy. Polskie stocznie, jak dotąd, nie uzyskały odpowiedniego wsparcia - mówił.

Podkreślił jednak, że mimo trudności bilans obecności Polski w UE jest bardzo pozytywny. Mamy prawo cieszyć się i być dumni, że aspiracje naszych przodków wypełniły się na naszych oczach. Jestem przekonany, że silna Polska w Europie to Polska sukcesu - zaznaczył. Prezydent Kaczyński zaapelował również o jak największy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca.