RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Policjanci odzyskali skarb sprzed 3500 lat!

Publikacja: Środa, 25 maja (13:09) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

Policjantom ze Szczecina i z Gorzowa Wielkopolskiego udało się odzyskać bransoletę z okresu wczesnego brązu, którą w kwietniu odnaleziono w powiecie myśliborskim.

Znalazca "skarbu" zabrał go do Gorzowa i zaproponował przekazanie bransolety wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Jednak nie za darmo. "Skarb" pokazał też w kilku lubuskich muzeach.

Polskie prawo przewiduje nagrodę dla znalazcy zabytku archeologicznego ale tylko w przypadku natychmiastowego powiadomienie urzędu ochrony zabytków lub przedstawiciela administracji oraz zabezpieczenia miejsca do czasu przyjazdu archeologów. "Wydobycie zabytku pozbawia znalezisko kontekstu i uniemożliwia dalsze badania". Zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa.

Bransoleta została poddana ekspertyzie archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pochodzi ze starszego okresu epoki brązu (1600-1350 lat p.n.e).

(ug)

 

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: