W ostatnim czasie coraz więcej jest informacji o utrudnieniach na drogach spowodowanych wypadkami ciężarówek. Te pojazdy nie radzą sobie na zaśnieżonych jezdniach. Łódzka policja i Inspekcja Transportu Drogowego proponują, by wprowadzić obowiązek posiadania łańcuchów na koła dla ciężarówek. TIRy mogłyby też używać opon z kolcami.

Opony zimowe dla ciężarówek to połowiczne rozwiązanie, bo takie opony są na rynku, ale właściciele firm transportowych z oszczędności ich nie kupują. Duży nacisk powoduje, że szybko się zużywają. Lepszy pomysł podsuwa ustawodawcom Grzegorz Wawryszuk z łódzkiej policji: Wprowadzenie takiego obowiązku wożenia ze sobą łańcuchów w sytuacji gwałtownej zimy, gdzie kierowca mógłby się zatrzymać gdzieś na poboczu, założyć te łańcuchy, a następnie dalej kontynuować jazdę - mówi Wawryszuk.

Gotowe i sprawdzone rozwiązania są w krajach alpejskich, gdzie nawet na terenach górskich odbywa się transport kołowy-podpowiada inspektor transportu drogowego Szymon Sidor. Możemy się również zastanowić nad oponami z kolcami, czy wprowadzić tego typu opony, które są u nas zakazane - ocenia Sidor.

Inspektorzy przekonują też, że zakaz wjazdu ciężarówek do miast nie załatwia sprawy, ale odśnieżenie parkingów dla TIR-ów wokół aglomeracji, to już duże ułatwienie. Kierowcy mieliby wtedy, gdzie zaczekać, aż drogowcy poradzą sobie ze śniegiem.

Najlepszym lekarstwem na drogowe bolączki jest ciągłe rozbudowywanie sieci tras o wysokim standardzie, również zimowego utrzymania. Ale na te, kompleksowe rozwiązania czekamy już od kilkudziesięciu lat.