"Jawności i dostępności" archiwów Instytutu Pamięci Narodowej zapisanej w konstytucji chce Prawo i Sprawiedliwość. Ma się tym zająć nadzwyczajna komisja, na której czele rządzący chcą postawić posła PiS-u Wojciecha Szaramę.

Czym ma być ta zasada, dokładnie nie wiadomo. Ta zasada jawności – chcemy ją w konstytucji podkreślić. Oczywiście w oparciu o przepisy i prawo. Szczególnych, szczegółowych przepisów raczej w konstytucji w tym zakresie nie należy wprowadzać - mówi Marek Kuchciński, szef klubu parlamentarnego PiS.

SLD protestuje: To taka metoda, że jak przegrywają w Trybunale, to wpisują coś do konstytucji, to jest najgorsza z metod legislacyjnych - komentuje Ryszard Kalisz, poseł Sojuszu.

Jeśli pomysł zmiany w konstytucji nie uzyska potrzebnego poparcia, PiS będzie chciało znowelizować ustawę lustracyjną. SLD już zapowiedziało, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przyjętą dziś przez Sejm małą nowelizację, która przywraca dostęp do archiwów IPN dziennikarzom, naukowcom i historykom.