Chcesz mieć ważne dokumenty zawsze przy sobie? Świetnie - zainstaluj w swoim telefonie aplikację mObywatel! Przyda Ci się zwłaszcza podczas wyjazdu na ferie. Poznaj ją bliżej.

Czym jest mObywatel?

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Obecnie znajdziesz w niej m.in.:

  • mTożsamość,
  • mPojazd,
  • mLegitymację,
  • eReceptę.

mTożsamość - dostęp do danych z dowodu osobistego

Usługa mTożsamość to odzwierciedlenie danych z Twojego dowodu osobistego. Możesz z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się tradycyjnym dowodem lub paszportem. mTożsamość z powodzeniem zastępuje dowód np. w pociągu podczas kontroli biletów, czy na poczcie, gdy chcesz odebrać paczkę lub list polecony. Możesz się nią wylegitymować również w hotelu, wypożyczalni sprzętu zimowego i wielu innych miejscach. Wystarczy, że pokażesz swoje dane na ekranie smartfona. Pamiętaj jednak, że mTożsamosć nie zastępuje tradycyjnego dokumentu.

mPojazd - dane pojazdu

Dzięki tej części aplikacji mObywatel dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC zawsze masz przy sobie. Mogą się przydać, np. w przypadku stłuczki. W module mPojazd znajdziesz dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże Ci komunikat z przypomnieniem. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

mLegitymacja - dla uczniów i studentów

Ile razy Twojemu dziecku (lub Tobie w młodości...) zdarzyło się zapomnieć legitymację szkolną lub studencką. Te czasy odchodzą w niepamięć. Dzięki mLegitymacji nie trzeba pamiętać o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To legitymacja, ale wyświetlana na ekranie telefonu. To jednocześnie pełnoprawny dokument, który upoważnia do wszystkich ulg i zniżek przysługujących uczniom i studentom.

Elektroniczną legitymację można okazywać w pociągach, komunikacji miejskiej, kinach oraz w wielu innych miejscach.

eRecepta - dostęp do uzyskanych recept

Koniec z papierowymi receptami. Teraz lekarze wystawiają już tylko eRecepty. Jak uzyskać do nich najprostszy dostęp? Ściągając i instalując na swoim telefonie aplikację mObywatel. Pozwala ona na pobieranie, przeglądanie, a przede wszystkim realizowanie recept wystawionych przez Twojego lekarza. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa możesz również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo.

Po kliknięciu w receptę aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach. eRecepty to większe bezpieczeństwo, czytelność, mniej błędów i przede wszystkim wygoda!